Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 7. Zobacz też: linie tramwajowe: 7a, 7e, 7-bis i 7-kreślone.
7 Czas jazdy (min):
min – max
46 – 50
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 81215 minut

Historyczne trasy linii 7 (powiększ)

Siódemka na przystanku DH Smyk (2009)

Siódemka na Grójeckiej, 23 lutego 2017

Siódemka na Grójeckiej 16 maja 2017

Siódemka na przystanku Bitwy Warszawskiej 1920 31 maja 2017

Tablica boczna (2009)

Tablica boczna (2016)

7linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z Kawęczyńskiej-Bazylika na pętlę P+R Aleja Krakowska. Linię obsługują zajezdnia tramwajowa Praga i zajezdnia tramwajowa Mokotów.

Historia

Linię "7" uruchomiono 7 sierpnia 1908 roku jako dziesiątą linię tramwaju elektrycznego, śladem dawnej pomarańczowej linii tramwaju konnego, połączyła ona wówczas Powązki–IV Bramę wzdłuż Powązkowskiej, Dzikiej, Nalewek, Bielańskiej, Trębackiej, Krakowskiego Przedmieścia, Królewskiej, Marszałkowskiej i Złotej na Towarową. Z niewielką korektą funkcjonowała do 1919 roku, kiedy jej trasę częściowo przejęła linia 8 (Powązki-IV BramaPlac Zawiszy), a "siódemka" została zlikwidowana. Ponownie ruszyła na trasy 17 kwietnia 1921 roku, łącząc Plac Teatralny przez Krakowskie Przedmieście, Most Kierbedzia i Ząbkowską z Radzymińską. Z czasem wydłużano jej trasę w lewobrzeżnej Warszawie, by jeszcze w 1921 roku dojeżdżała przez Nowy Świat najpierw na Plac Trzech Krzyży, a potem przez Aleje Jerozolimskie na Opaczewską. W takim stanie kursowała do 1939 roku.

Po zakończeniu kampanii wrześniowej linia wróciła na trasę 24 grudnia 1939 roku, początkowo nie pod oznaczeniem numerowym, kursując z Opaczewskiej przez Grójecką i Aleje Jerozolimskie na Plac Starynkiewicza, a od stycznia 1940 roku, już jako "7", na Plac Trzech Krzyży. Od 1941 roku kursowała jeszcze dalej przez Most Poniatowskiego na Aleję Zieleniecką, a kilka miesięcy później na Dworzec Wschodni. Tak kursowała do 1 czerwca 1942 roku, kiedy zmieniono jej oznaczenie na 27 i nieznacznie zmieniono trasę.

Po kilkunastu miesiącach, 1 marca 1943 roku ponownie uruchomiono linię "7" w wyniku przekształcenia linii 7a, skierowano ją wówczas na trasę z Bielan-AWF przez Mickiewicza, pl. Krasińskich, Krakowskie Przedmieście, pl. Teatralny, pl. Żelaznej Bramy, Twardą, pl. Zawiszy i Grójecką na Okęcie (Zakłady Lotnicze). Po kilku miesiącach jednak linię skrócono do Placu Narutowicza, a trasę na Okęcie przejęła linia 7e. Na takiej trasie linia "7" kursowała aż do wybuchu powstania warszawskiego.

Po wojnie linię "7" uruchomiono 15 września 1945 roku na trasie z Okęcia (Zakłady Lotnicze) przez Grójecką na Opaczewską, była to, wraz z linią 8, pierwsza w lewobrzeżnej Warszawie powojenna linia tramwajowa. Poruszała się wówczas jeszcze po torach o dawnych rozstawie 1525 mm. Jeszcze w 1945 roku wydłużono ją na Plac Narutowicza, dokąd kursowała do 1948 roku, wówczas, w związku z przekuwaniem torów na Grójeckiej linię najpierw skrócono, a potem zlikwidowano.

Po zakończeniu przekuwania "siódemka" wróciła na trasę z Okęcia na Plac Narutowicza 20 czerwca 1948 roku, tak kursowała do 1962 roku, kiedy wydłużono jej kursowanie wzdłuż Alejach Jerozolimskich, ul. Marchlewskiego i ul. Buczka na Żerań FSO, ale w 1964 roku zmieniono jej trasę tak, że zamiast Marchlewskiego kursowała Marszałkowską. Kiedy jednak w 1969 roku rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi, którego celem była likwidacja skrętów na nowym rondzie, trasę zmieniono tak, by linia wzdłuż Alej Jerozolimskich i ul. Targowej dostała się na Dworzec Wschodni. W 1974 roku zamieniono kraniec z linią 25 i "siódemka" pojechała na pętlę Kawęczyńska-Bazylika. Tak kursowała do 2006 roku, kiedy to w ramach optymalizacji tras tramwajowych skrócono jej trasę na Banacha, nie pozostała tam jednak długo, gdyż po zakończeniu remontu torowiska w Alejach Jerozolimskich ponownie wróciła na Okęcie i ta trasa nie uległa zmianie do dzisiaj.

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 13 października 2007 roku

Ulice

Kawęczyńska-Bazylika - Kijowska - Targowa - al. Zieleniecka - al. Poniatowskiego - Most Poniatowskiego - Aleje Jerozolimskie - Grójecka - al. Krakowska - P+R Aleja Krakowska

Przystanki

K1.gif Kawęczyńska-Bazylika
S2.gif Kawęczyńska-Bazylika
S.gif Wojnicka
S.gif Zajezdnia Praga
S.gif Dworzec Wschodni (Kijowska)
S.gif Kijowska
S.gif Aleja Zieleniecka
S.gif Rondo Waszyngtona
S.gif Rondo Waszyngtona
S.gif Most Poniatowskiego
S.gif Muzeum Narodowe
S.gif Krucza
S.gif Centrum
S.gif Dworzec Centralny
S.gif Plac Starynkiewicza
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Ochota-Ratusz
S.gif Plac Narutowicza
S.gif Wawelska
S.gif Och-Teatr
S.gif Bitwy Warszawskiej 1920
S.gif Hale Banacha
S.gif Dickensa
S.gif Korotyńskiego
S.gif PKP Rakowiec
S.gif Włochy-Ratusz
S.gif Hynka
S.gif Krakowiaków
S.gif Lipowczana
S.gif Instytut Lotnictwa
S1.gif P+R Aleja Krakowska
K2.gif P+R Aleja Krakowska

Linki zewnętrzne


Advertisement