Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

619historyczna linia autobusowa nocna, która kursowała z Oczapowskiego do Wilanowskiej. Linię obsługiwała zajezdnia autobusowa Inflancka.

Historia

Linia oznaczona numerem „619” powstała 30 czerwca 1967 roku, w ramach przekształcania nocnych linii przyśpieszonych na zwykłe. „619” odziedziczyła prasę po linii „A-Nocny”. W tym samym roku otwarto ulicę Waryńskiego, w związku z tym trasę przeprowadzono tą ulicą. Rok później, wprowadzono trasę objazdową w związku z przebudową Marszałkowskiej na odcinku od pl. Unii Lubelskiej do pl. Konstytucji, ale już 4 miesiące później przywrócono trasę przed objazdem.

W roku 1969 zamknięto zachodnią jezdnię Marszałkowskiej (na odcinku od Świętokrzyskiej do Alej Jerozolimskich) w związku z budową tunelu w ciągu ul. Złotej. Skierowano wówczas trasę przez równoległą jezdnię biegnącą przez pl. Defilad. Tego samego roku zamknięto dla ruchu centralne skrzyżowanie Warszawy, Al. Jerozolimskich z ul. Marszałkowską, w związku z rozpoczęciem budowy będącego częścią projektu tzw. Ściany Wschodniej Śródmieścia ronda wraz z systemem przejść podziemnych. W związku z tym trasę w kierunku Wilanowskiej poprowadzono ulicami: … – jezdnia południowa PKiN – Emilii PlaterNowogrodzka – … , a drogę powrotna prowadziła od teraz ulicami: – ŻurawiaKruczaWidok – … .

15 sierpnia 1970 doszło do III nocnej rewolucji, w wyniku której bezpowrotnie zniknęła linia „619”, łącznie z pozostałymi liniami powstałymi z nocnych linii przyśpieszonych („620”, „621”, „622”).

Ostatnia trasa

z 14 sierpnia 1970 roku

Ulice

OczapowskiegoKasprowiczaPrzybyszewskiegoŻeromskiegoSłowackiegopl. WilsonaMickiewiczapl. InwalidówMickiewiczaAndersapl. BankowyMarszałkowskapl. Defiladjezdnia południowa PKiNEmilii PlaterNowogrodzkaMarszałkowska (powrót: MarszałkowskaŻurawiaKruczaWidokMarszałkowska) – pl. KonstytucjiWaryńskiegoPuławska (powrót: Puławskapl. Unii LubelskiejMarszałkowskapl. Zbawicielapl. Konstytucji) – Wilanowska (pętla na ul. Puławskiej)

Linki zewnętrzne


Advertisement