Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 6. Zobacz też: linie tramwajowe 6a, 6-kreślone oraz 6-bis.
 6  Czas jazdy (min):
min – max
56 – 58
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 81215-20 minut

Historyczne trasy linii 6 (powiększ)

Szóstka na ul. Marymonckiej (2008)

Szóstka na ul. Mickiewicza (2012)

Szóstka na przystanku Nowe Bemowo (2012)

Szóstka na ul. Słowackiego (2013)

Szóstka na ul. Kaliskiego (2014)

Szóstka na ul. Targowej (2014)

Szóstka na przystanku Las Bielański 5 czerwca 2015)

Tablica boczna (17 lipca 2017)

6linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z Metra Młociny na Gocławek. Linię obsługują zajezdnie tramwajowe Praga, Wola i Żoliborz

Historia

Pierwsza linia oznaczona cyfrą "6" powstała 19 lutego 1919 roku w związku z otwarciem nowego torowiska na ul. Ząbkowskiej, w związku z czym uruchomiona została linia na trasie z Towarowej przez Srebrną, Złotą, Marszałkowską, Królewską, Krakowskie Przedmieście, Most Kierbedzia, Zygmuntowską, Targową i Ząbkowską do pętli Ząbkowska / Brzeska. W ciągu kolejnych kilku lat jej kraniec na Pradze był kilkukrotnie zmieniany, a linia kończyła trasę m.in. na Dworcu Wschodnim i Wileńskiej, skąd w 1928 roku wydłużono ją ostatecznie na Odrowąża. W 1930 roku trasę przedłużono od ul. Towarowej wzdłuż ul. Grójeckiej na Plac Narutowicza, a w 1934 roku na Pradze, w wyniku połączenia z linią 6a (Plac NarutowiczaCmentarz Bródnowski), skierowano ją przez ul. Św. Wincentego na Cmentarz Bródnowski. W 1935 roku linię "6" po raz kolejny przedłużono na południe, tym razem na Opaczewską, jednocześnie skorygowano jej trasę w Śródmieściu, gdzie pobiegła przez ul. Twardą i ul. Królewską, zaś w 1939 roku skierowano ją przez Aleje Jerozolimskie i ul. Żelazną do ul. Twardej. Na takie trasie dotrwała do wybuchu II wojny światowej.

Podczas niemieckiej okupacji linia "6" powróciła na trasę wraz z przywróceniem kursowania na ul. Św. Wincentego, co miało miejsce 1 lutego 1940 roku, i pojechała początkowo z Cmentarza Bródnowskiego przez 11 Listopada, Targową i Grochowską na Wiatraczną, a po kilkunastu dniach na Gocławek. Tak kursowała do 1 czerwca 1942 roku, kiedy to wydłużono jej trasę i zmieniono oznaczenie na 26. "Szóstkę" przywrócono 1 lutego 1944 roku w wyniku podziału linii 21, skierowano ją wtedy na trasę z Odrowąża przez 11 Listopada, Konopacką, Wileńską, Zygmuntowską, Most Kierbedzia, Trębacką, pl. Teatralny, Senatorską i Żabią na Plac Żelaznej Bramy. Na takiej trasie dotrwała do wybuchu powstania warszawskiego.

Po raz kolejny linia "6" powróciła 13 kwietnia 1946 roku, uruchomiono ją wtedy na trasie z Ronda Waszyngtona wzdłuż al. Zielenieckiej, Targowej i Zygmuntowskiej do tymczasowej pętli przy stacji kolei jabłonowskiej nad Wisłą. Trasę zdążono przedłużyć jeszcze na Wiatraczną wraz ze skierowaniem tramwajów na ul. Grochowską, zanim zlikwidowano ją 22 lipca 1946 roku w związku z przekuwaniem torów na Pradze. Przez kilka tygodni wahadłowo kursowała też linia "6" na odcinku Aleja ZielenieckaRondo Waszyngtona, już na węższym rozstawie szyn.

Linia zniknęła na cztery lata, wróciła dopiero 1 lutego 1950 roku na trasie z Bielan-AWF przez Marymoncką, Słowackiego, Mickiewicza, Nowotki, al. Świerczewskiego, Most Śląsko-Dąbrowski, Targową i Grochowską najpierw na pętlę Wiatraczna, a od 1954 roku na pętlę Gocławek. Po wybudowaniu tzw. "Trasy Starzyńskiego" w 1959 roku linię skierowano na nowo wybudowaną trasę przez Most Gdański, skąd ulicami Międzyparkową (na Muranowie) oraz Jagiellońską (na Pradze) jeździła do swoich dotychczasowych pętli.

Z tymczasowymi zmianami wynikającymi jedynie z remontów linia "6" dotrwała do 1981 roku, kiedy wydłużono ją do pętli Huta w związku z likwidacją linii 28. W kolejnych latach przechodziła jedynie niewielkie, tymczasowe zmiany tras związane z remontami i przebudowami, zawieszona została jednak 9 listopada 2008 roku z powodu fatalnego stanu wiaduktu żoliborskiego na ul. Andersa, będąc zastąpioną przez linie 28 i 36. Po prawie trzyletniej przerwie, linię z powrotem przywrócono na tory 27 października 2011 roku – po otwarciu wiaduktu tramwajowego na Żoliborzu linia zaczęła ponownie kursować, ale na skróconej trasie pomiędzy Twardowską a Ratuszową-Zoo – skrócenie na południowym odcinku wynikło z rozpoczynającej się właśnie budowy stacji metra Dworzec Wileński. Jednakże 10 kwietnia 2012 roku, w wyniku połączenia z linią 5, została skierowana na nową trasę KołoRatuszowa-Zoo przez Nocznickiego, Marymoncką, Mickiewicza i Most Gdański.

Dnia 25 października 2014 roku, po zakończeniu głównych prac przy budowie centralnego odcinka II linii metra, trasa linii "6" na prawym brzegu Wisły ponownie zaczęła przebiegać tak, jak przed rozpoczęciem budowy metra – przez ul. Targową i ul. Grochowską na Gocławek. Z kolei po oddaniu nowego odcinka torów na ul. Powstańców Śląskich linia została przewidziana do skrócenia na lewym brzegu do pętli Metro Młociny, zmiana ta nastąpiła 14 lutego 2015 roku.

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 26 czerwca 2017 roku

Ulice

Metro MłocinyTrasa Mostu PółnocnegoZgrupowania AK KampinosMarymonckaSłowackiegoMickiewiczaAndersaMiędzyparkowaSłomińskiegoMost GdańskiStarzyńskiegoJagiellońskaRatuszowaTargowaZamoyskiego - Grochowska - Gocławek

Przystanki

K1.gif Metro Młociny
S.gif Zajezdnia Żoliborz
S.gif Cmentarz Włoski
S.gif Przy Agorze
S.gif UKSW
S.gif Szpital Bielański
S.gif AWF
S.gif Podleśna-IMiGW
S.gif Żeromskiego
S.gif Park Kaskada
S.gif Metro Marymont
S2.gif Teatr Komedia
S.gif Plac Wilsona
S1.gif Plac Wilsona
S.gif Plac Inwalidów
S.gif Generała Zajączka
S.gif Dworzec Gdański
S.gif KS Polonia
S.gif Park Traugutta
S.gif Most Gdański
S.gif Wybrzeże Helskie
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Plac Hallera
S.gif Ratuszowa-Zoo
S2.gif Ratuszowa
S.gif Dworzec Wileński
S.gif Ząbkowska
S.gif Kijowska
S.gif Aleja Zieleniecka
S.gif Lubelska
S.gif Bliska
S.gif Gocławska
S.gif Praga Południe-Ratusz
S.gif Międzyborska
S.gif Kickiego
S.gif Wiatraczna
S.gif Czapelska
S.gif Wspólna Droga
S.gif Plac Szembeka
S.gif Żółkiewskiego
S.gif Kwatery Głównej
S.gif Gocławek
K2.gif Gocławek

Galeria

Linki zewnętrzne


Advertisement