Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
522 Czas jazdy (min):
min – max
28 – 34
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 3-81515 minut

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 522 na przystanku Dolna (2016)

522linia autobusowa przyspieszona (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Dworca Centralnego do pętli Branickiego z kursami skróconymi realizowanymi na trasie Plac Konstytucji - Sarmacka i jednokierunkowo w relacji Plac Konstytucji - Świątynia Opatrzności Bożej. Linię obsługują zajezdnia autobusowa Woronicza, zajezdnia autobusowa Ostrobramska i ajent PKS Grodzisk Mazowiecki.

Historia

Autobus MAN Lion's City G na linii 522 na pętli Znana

(2012)]]

Linia ,,522" została uruchomiona 1 października 1993 roku, w wyniku przekształcenia linii B. Kursowała ona na trasie z Redutowej przez Górczewską, al. Solidarności, Marszałkowską, Waryńskiego i Czerniakowską na Wilanów. W 1999 roku linia została skierowana do Znana – początkowo w kursach w dni powszednie, a następnie we wszystkich. 1 września 2009 linię przekształcono w linię okresową 422.

Po raz kolejny linia została uruchomiona 2 maja 2012, w wyniku podzielenia linii 520 na dwie (520 i ,,522"). Zmianę tę dokonano, z powodu zamknięcia ul. Marszałkowskiej, spowodowanego budową stacji drugiej linii metra Świętokrzyska. Linia kursowała na trasie ze Znanej przez Olbrachta i al. Solidarności na Bialeńską. Po zakończeniu prac, 10 września, linia uległa likwidacji.

Linia została przywrócona 7 stycznia 2014 na trasie z Dworca Centralnego przez Goworka, Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej na Branickiego, zastąpiła ona linię 422 kursującą na takiej samej trasie tylko w dni powszednie.

Od 8 maja 2017 roku obowiązują także kursy skrócone z Placu Konstytucji na Sarmacką oraz na Branickiego, a także jednokierunkowe kursy z Placu Konstytucji do Świątyni Opatrzności Bożej.

Tablica boczna (2015)

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 522 na przystanku Dworzec Centralny (2014)

Autobus Jelcz M181M na linii 522 na pl. Bankowym (2008)

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 7 stycznia 2014 roku

Ulice

Dworzec CentralnyEmilii PlaterAleje Jerozolimskie (powrót: Aleje Jerozolimskieal. Jana Pawła II) – Aleje JerozolimskieMarszałkowskaWaryńskiegoPuławskaGoworkaSpacerowaBelwederskaSobieskiegoal. RzeczypospolitejBranickiegoBranickiego

W wybranych kursach: Plac KonstytucjiWaryńskiego – ... – BranickiegoSarmacka

W wybranych kursach (realizowane w jednym kierunku): Plac KonstytucjiWaryńskiego – ... – al. RzeczypospolitejŚwiątynia Opatrzności Bożej

Przystanki

K1.gif Dworzec Centralny
S1.gif Dworzec Centralny
S.gif Centrum
S.gif Plac Konstytucji[1]
S.gif Metro Politechnika
S.gif Plac Unii Lubelskiej
Ż.gif Spacerowa
S.gif Dolna
S.gif Mangalia
S.gif Czarnomorska
S.gif Świętego Bonifacego
S.gif Truskawiecka
S.gif Nałęczowska
S.gif Instytut Neurologii
S.gif Sobieskiego
S.gif Oś Królewska
S.gif Świątynia Opatrzności Bożej[2]
R1.gif
S1R.gif Branickiego
S1R.gif Sarmacka[3]
R2.gif
K2.gif Branickiego

Przypisy

  1. Przystanek początkowy dla jednokierunkowych kursów wariantowych do Świątyni Opatrzności Bożej. Przystanek krańcowy dla kursów wariantowych z/do Sarmackiej
  2. Przystanek końcowy dla jednokierunkowych kursów wariantowych z Pl. Konstytucji
  3. Przystanek krańcowy dla kursów wariantowych z/do Pl. Konstytucji

Galeria

Linki zewnętrzne


Advertisement