510 Czas jazdy (min):
min – max
40 – 43
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 202020 minut

Autobus MAN NG313 na linii 510 w Alejach Jerozolimskich

510historyczna linia autobusowa przyspieszona, która kursowała z Nowodworów na Dworzec Centralny. Linię obsługiwały zajezdnia autobusowa Stalowa, zajezdnia autobusowa Kleszczowa, zajezdnia autobusowa Redutowa i zajezdnia autobusowa Woronicza.

Historia

Autobus MAN NG313 na linii 510 na ul. Emilii Plater

Linię uruchomiono 11 grudnia 1990 roku w celu utworzenia szybkiego połączenia Tarchomina z Centrum. Pierwotnie kursowała z pętli Dworzec Centralny na ul. Emilii Plater, na Tarchomin. Trasę linii wielokrotnie wydłużano, aż 3 lipca 2001 północny kraniec linii znalazł się na Nowodworach. Od 18 maja 2002 linia kończy trasę przy Dworcu Centralnym.

W związku z ogłoszonym 22 marca 2013 roku przez Zarząd Transportu Miejskiego projektem racjonalizacji tras, wynikającym z konieczności wprowadzenia oszczędności, zatwierdzonym w maju[1], od 1 czerwca 2013 roku linia została zlikwidowana, a jej relację przejęła nowa linia 518 oraz linie tramwajowe 17 i 37. Nie pomogły w żaden sposób sprzeciwy białołęckich urzędników[2].

Dekoracja wewnętrzna

Autobus Ikarus 260.73A na linii 510 na ul. Świderskiej

Komunikat o likwidacji linii

Ostatnia trasa

z 31 maja 2013 roku

Ulice

NowodworyŚwiatowidaŚwiętosławskiegoŚwiderska (powrót: ŚwiderskaMehofferaŚwiatowida) – ŚwiderskaPorajówMyśliborskaŚwiatowidaModlińskamost Grota-Roweckiegoal. Armii KrajowejSłowackiego (powrót: WłościańskaŻelazowskaal. Armii Krajowej) – SłowackiegoPopiełuszkial. Jana Pawła IIAleje JerozolimskieEmilii PlaterEmilii Plater

Przystanki

K1.gif Nowodwory
S.gif Nowodwory
S.gif Stefanika
S.gif Mehoffera
S1.gif Pancera
S.gif Tarchomin
S.gif Picassa
S.gif Porajów
S.gif Myśliborska
S.gif Białołęka-Ratusz
Ż.gif Obrazkowa
Ż.gif Ekspresowa
S.gif Płochocińska
S.gif Konwaliowa
S.gif Osiedle Potok
S.gif Park Kaskada
S.gif Metro Marymont
S.gif księdza Popiełuszki
Ż.gif Plac Grunwaldzki
S.gif Rondo Radosława
S.gif Anielewicza
S.gif Kino Femina
S.gif Rondo ONZ
S.gif Dworzec Centralny
K2.gif Emilii Plater

Ciekawostki

  • Dnia 27 stycznia 2013 roku w al. Jana Pawła II, na wysokości ul. Grzybowskiej, autobus MAN NG363 Lion's City G nr boczny 3464 na linii "510" zjechał na przeciwległy pas i uderzył w latarnię, czternaście osób zostało poszkodowanych, najciężej kierowca, który został zakleszczony w kabinie[3]. Kierowca najpewniej zasłabł podczas prowadzenia pojazdu, wcześniej poinformował dyspozytora ruchu, że źle się czuje. Ruch w al. Jana Pawła II był wstrzymany przez przeszło godzinę. Sprawą zajęła się prokuratura, która z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania katastrofy w ruchu lądowym[4].

Przypisy

Linki zewnętrzne


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.