Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
508 Czas jazdy (min):
min – max
23 – 30
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 82020 minut

Zdjęcie archiwalne: Autobus MAN Lion's City G na linii 508 na pętli Metro Marymont

508historycznalinia autobusowa przyspieszona, która kursowała pomiędzy Nowodworami a Metrem Marymont. Długość całej trasy wynosiła 11,5 km. Linię obsługiwał ajent Michalczewski.

Historia

Zdjęcie archiwalne: Autobus MAN Lion's City G na linii 508 na ul. Słowackiego

Autobus MAN Lion's City G na trasie linii 508

Linię "508" uruchomiono 1 października 1985 roku, w celu objęcia obsługą komunikacyjną osiedla Natolin-Wolica i utworzenia szybkiego połączenia tego rejonu z centrum. Kursowała z Emilii Plater, ciągiem alei Niepodległości i Puławskiej, do pętli Natolin-Wolica. Linię w tym kształcie zlikwidowano 1 czerwca 1995 roku poprzez połączenie z linią 502 w linię 312. Miało to związek z przystosowywaniem komunikacji do nowo otwartej linii metra.

Ponowne uruchomienie linii miało miejsce 1 września 1999 roku. Połączyła ona wtedy Dworzec Zachodni z Tarchominem poprzez Aleje Jerozolimskie, ciąg MarszałkowskaAndersaMickiewicza i dalej przez most Grota-Roweckiego. 29 grudnia 2005 roku, w związku z niewielkim wykorzystaniem na odcinku Dworzec ZachodniPlac Wilsona trasę linii skrócono, zwiększając częstotliwość kursowania. Na wycofanym odcinku pojawiła się linia 128. Dnia 21 czerwca 2008, w związku z otwarciem nowej pętli Metro Marymont, skrócono ją do tegoż krańca.

Po otwarciu mostu Północnego zaproponowano, aby linia została skierowana na nową trasę Metro MłocinyMetro Marymont, przejeżdżając przez most Północny, Modlińską i most Grota-Roweckiego, jednak pod wpływem krytyki ZTM zrezygnował z tego pomysłu. Linia o niezmienionej trasie zaczęła jednak coraz bardziej tracić na popularności, wobec czego Zarząd Transportu Miejskiego 10 września 2012 roku zlikwidował ją.

Ostatnia trasa

z 9 września 2012 roku

Ulice

NowodworyŚwiatowidaModlińskamost Grota-Roweckiegoal. Armii KrajowejSłowackiegoMetro Marymont

Przystanki

Zdjęcie archiwalne: Autobus MAN Lion's City G na linii 508 w al. Armii Krajowej

K1.gif Nowodwory
S.gif Nowodwory
S.gif Stefanika
S.gif Mehoffera
S.gif Tarchomin
S.gif Myśliborska
S.gif Białołęka-Ratusz
Ż.gif Ekspresowa
S.gif Płochocińska
S.gif Konwaliowa
S.gif Osiedle Potok
S.gif Park Kaskada
K2.gif Metro Marymont

Linki zewnętrzne


Advertisement