Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
462 Czas jazdy (min):
min – max
x – x
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 6-- minut

Ikarus o numerze taborowym 2398 na trasie linii „462”. Zdjęcie zrobione na Handlowej (1994 rok)

462historyczna linia autobusowa przyśpieszona okresowa, której ostatnia trasa wiodła z EC Siekierki na Targówek. Linię obsługiwały zajezdnie: Inflancka, Pożarowa, Chełmska oraz Stalowa.

Historia

Linia „462” pojawiła się w 1975 roku, jako wzmocnienie do linii „162” i w celu polepszenia obsługi nowego osiedla mieszkaniowego na Targówku i usprawnienia połączenia Dolnego Mokotowa z centrum Pragi. Początkowo linia kursowała na trasie: Chełmska - Cmentarz Bródnowski.

Rok później, skorygowano trasę „462”, prowadząc ją przez kolejne ulice: … – TargowaWileńskaKonopacka11 Listopada – … . W 1978 roku linię przedłużono w celu usprawnienia obsługi komunikacyjnej osiedla mieszkaniowego Targówek. Doprowadzono ją do pętli ulicznej Kołowa i prowadząc jej trasę ulicami … – Świętego WincentegoBorzymowskaKorzonaKołowa. W drodze powrotnej „462” pojechało ulicami: KołowaKołowaŚwiętego Wincentego – … .

26 stycznia 1979 roku wprowadzono zatrzymywanie się autobusów linii przyspieszonych na każdym przystanku w związku z trudnościami z taborem autobusowym (na trasy codziennie nie wyjeżdżało ok. 30 procent planowych autobusów) i w celu rozszerzenia zakresu korzystania z autobusów linii pospiesznych i wzmocnienia linii normalnych. Opłata była jak za przejazd linią zwykłą. Ale już 7 maja tego samego roku przywrócono charakter linii przyspieszonej.

W 1980 roku linię skierowano do nowej zbiorczej pętli Targówek. Tego samego roku w przeciwnym kierunku trasę przedłużono do krańca EC Siekierki. Przez następne 10 lat trasa nie zmieniała się. Taki stan rzeczy utrzymał się do czasu uruchomienia dwóch nowych przystanków (Most Syreny i Nowy Zjazd) na trasie w celu usprawnienia obsługi komunikacyjnej Centrum Stomatologii i rejonu mostu Poniatowskiego. Dwa lata później, 1 kwietnia 1992 roku, w związku z wycofaniem linii „162” z 11 Listopada, linia „462” zaczęła zatrzymywać się na przystanku Inżynierska.

Tego samego roku w wakacje, w związku z zamknięciem północnej jezdni remontowanego mostu Śląsko-Dąbrowskiego, wprowadzono trasę objazdową, poprowadzoną ulicami w kierunku pętli Targówek: … – al. SolidarnościSierakowskiegoKłopotowskiegoWybrzeże Szczecińskiemost SyrenyWybrzeże Kościuszkowskie – … . We wrześniu, nastąpiła zmiana trasy objazdowej w związku z zamknięciem południowej jezdni remontowanego mostu Śląsko-Dąbrowskiego i przywróceniem ruchu na jezdni północnej w alei Solidarności na odcinku od Wybrzeża Kościuszkowego do ul. Bielańskiej: … – Wybrzeże KościuszkowskieSyrenyZamościeSokolaJagiellońskaal. Solidarności – … . 10 miesięcy później zakończono remont mostu, w związku z czym trasę linii przywrócono do takiej, która była przed rozpoczęciem remontu.

30 marca 1996 linię „462”, bez wcześniejszych zapowiedzi nagle przekształcono w linię „362”.

Ostatnia trasa

z 31 marca 1996 roku

Ulice

EC SiekierkiAugustówkaPowsińskaCzerniakowskaSolecWybrzeże KościuszkowskieNowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski (powrót: most Śląsko-DąbrowskiGrodzkaWybrzeże Kościuszkowskie) – al. SolidarnościTargowa11 Listopada (powrót: 11 ListopadaRatuszowaInżynierskaWileńskaTargowa) – Świętego WincentegoKołowaHandlowaPratulińskaTrockaTargówek.

Przystanki

K1.gif EC Siekierki
Ż.gif Statkowskiego
Ż.gif Prefabet
S.gif Zawodzie
Ż.gif Wiertnicza
S.gif Sadyba
S.gif Goraszewska
S2.gif Limanowskiego
S1.gif Gołkowska
S.gif Chełmska
S.gif Sielce
S.gif Szwoleżerów
S.gif Zaruskiego
S.gif Torwar
S.gif Most Poniatowskiego
S.gif Pomnik Syreny
S.gif Nowy Zjazd
S.gif Park Praski
S.gif Dworzec Wileński
S.gif Inżynierska
S.gif Bródnowska
S.gif Rondo Żaba
S.gif DKS Targówek
S.gif Handlowa
S.gif Pratulińska
K2.gif Targówek

Zewnętrzne linki

Advertisement