41 | Czas jazdy (min): min – max 56 – 61 |
co 8 – 12 – – minut |
41 – historyczna linia tramwajowa okresowa, która kursowała z Żerania Wschodniego na PKP Służewiec. Linię obsługiwały zajezdnia tramwajowa Mokotów i zajezdnia tramwajowa Żoliborz.
Historia[]
Linię "41" uruchomiono 2 września 1985 roku w wyniku przekształcenia linii 21-bis w związku ze zmianą numeracji linii tramwajowych. Kursowała tylko w dni robocze kiedyś kursowała na trasie z Żerania FSO Jagiellońską, Targową, Kijowską i Kawęczyńską w kierunku pętli Kawęczyńska-Bazylika. Została zlikwidowana w 1996 roku, a w jej miejsce uruchomiono linię autobusową 302. Później linia "41" była uruchamiana tylko w okresie Wszystkich Świętych jako linia cmentarna, kursowała w latach 1997-2004 i 2006-2007 z Cmentarza Wolskiego przez Wolską, Skierniewicką, Prostą, Chałubińskiego i Aleją Niepodległości do pętli Kielecka.
23 września 2006 roku linia została uruchomiona tylko na ten dzień jako linia dowozowa na koncert zespołu Duran Duran, kursowała na trasie Woronicza – Wyścigi co około 9 minut w ramowych godzinach od 15:00 do 19:00. Od 15 marca 2009 roku linia "41" zastępowała zawieszoną i później zlikwidowaną w związku z remontem torowiska na trasie W-Z linię 2 na odcinku Żerań Wschodni – Dworzec Gdański – w godzinach przedpołudniowych tramwaje zjeżdżały z Mostu Gdańskiego wprost na Słomińskiego do stacji metra Dworzec Gdański wracając Stawkami, natomiast w godzinach popołudniowych zjeżdżały z mostu na Międzyparkową i Stawkami oraz Słomińskiego dojeżdżały do stacji metra Dworzec Gdański. Po zawieszeniu linii 36 wydłużono ją tymczasowo do pętli Metro Marymont, jednak ostatecznie uległa likwidacji 1 lipca 2010 roku.
Linia została ponownie uruchomiona 27 kwietnia 2013 roku wraz z likwidacją linii 16, kursując w dni powszednie w godzinach od 6:00 do 20:00 na trasie z Woronicza przez ulice Wołoską, Boboli, Rakowiecką, al. Niepodległości, Chałubińskiego, al. Jana Pawła II, Słomińskiego, Most Gdański, Starzyńskiego, Odrowąża, Matki Teresy z Kalkuty, Rembielińską i Annopol na Żerań Wschodni[1]. Od razu jednak została zawieszona w związku z przebudową torowiska u zbiegu Alej Jerozolimskich z al. Jana Pawła II, wobec czego po raz pierwszy na tory wyjechała 6 maja[2].
Od 7 stycznia 2014 roku na trasie linii "41" po raz pierwszy wprowadzono innowacyjny sposób "zmiany numeru linii" w trakcie jazdy. Wybrane poranne kursy kursowały standardową trasą do Ronda Radosława, gdzie na przystanku następuje szybka zmiana numeru i oznakowania linii na "17" – dzięki temu w praktyce funkcjonować zaczęła "trasa wydłużona" linii aż do Służewca zamiast do Woronicza[3].
4 lipca 2016 roku linia została zawieszona na czas wakacji, jednakże, w związku z rozpoczęciem modernizacji ulicy Marynarskiej oraz skierowaniem linii 17 oraz 18 do pętli Woronicza i brakiem miejsca do zawracania, linia 41 pozostała zawieszona na czas modernizacji ulicy Marynarskiej. Po przywróceniu kursowania tramwajów w ciągu ulicy Marynarskiej i przywróceniu tras podstawowych linii 17 oraz 18, linia 41 nie została przywrócona – stało się to dopiero 4 marca 2019 roku, kiedy to rozpoczęto budowę II linii metra na Bródnie, od tego czasu linia 41 kursowała na trasie z Żerania Wschodniego na PKP Służewiec.
W związku z ogłoszonym przez Zarząd Transportu Miejskiego projektem zmian tras po otwarciu odcinka II linii metra na Bródnie linia została zlikwidowana[4].
Ostatnia trasa[]
z 24 lipca 2022 roku
Ulice[]
Żerań Wschodni – Annopol – Rembielińska – Odrowąża – Starzyńskiego – Most Gdański – Słomińskiego – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości – Rakowiecka – Boboli – Wołoska – Marynarska – PKP Służewiec
Przystanki[]
Żerań Wschodni
Faradaya
Odlewnicza
Inowłodzka
Toruńska
Kondratowicza
Poborzańska
Rembielińska
Julianowska
Budowlana
Pożarowa
Staniewicka
Rondo Żaba
Namysłowska
Rondo Starzyńskiego
Rondo Starzyńskiego
Wybrzeże Helskie
Most Gdański
Park Traugutta
Dworzec Gdański
Baseny Inflancka
Rondo Radosława
Rondo Radosława
Stawki
Anielewicza
Nowolipki
Kino Femina
Hala Mirowska
Rondo ONZ
Dworzec Centralny
Koszykowa
Nowowiejska
GUS
Biblioteka Narodowa
Metro Pole Mokotowskie
Kielecka
Rakowiecka-Sanktuarium
Kulskiego
Wołoska-Szpital
Wołoska
Woronicza
Konstruktorska
Domaniewska
Rondo Unii Europejskiej
Postępu
Wynalazek
PKP Służewiec
PKP Służewiec
Przypisy
- ↑ Likwidacja linii 16, zmiana trasy kursowania linii 28 i uruchomienie linii 41, ztm.waw.pl (archiwum), 2013-04-16. [dostęp: 2013-05-16].
- ↑ Wyłączenie ruchu tramwajowego w Alejach Jerozolimskich oraz w al. Jana Pawła II, ztm.waw.pl (archiwum), 2013-04-22. [dostęp: 2013-05-02].
- ↑ Wsiadasz do tramwaju 41, a wychodzisz z 17. Bez przesiadki, gazeta.pl, 07.01.2014
- ↑ Nowe stacje metra M2 na Targówku – propozycje zmian w Warszawskim Transporcie Publicznym, wtp.waw.pl, 2022-03-24. [dostęp: 2022-04-06].
Linki zewnętrzne[]