Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
405 Czas jazdy (min):
min – max
51 – 63
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 15-20-- minut

405historyczna linia autobusowa przyspieszona okresowa, która łączyła Ursus-Niedźwiadek z Witolinem. Jej trasa wynosiła 23 km, co było jedną z najdłuższych tras autobusowych w Warszawie.

Historia

Linię uruchomiono 2 września 1991 roku z przekształconej linii S, na trasie z Bródna-Podgrodzia na Bokserską, przez most Grota-Roweckiego, Mickiewicza, Marszałkowską i Puławską. W tym kształcie linia kursowała do 1 maja 1994 roku, kiedy to przekształcono ją w całotygodniową linię przyspieszoną 524.

Linia "405" ponownie wyruszyła na ulice miasta 1 sierpnia 1996 roku, na trasę z Bródna-Podgrodzia na Metro Politechnika, przez Świętego Wincentego, most Gdański, Andersa i Marszałkowską. Kursowała tylko w soboty, niedziele i święta. Od grudnia 1996 roku jej kursowanie ograniczono jedynie do sobót. Niska frekwencja na linii spowodowała jej likwidację 1 sierpnia 1998 roku.

Na trasę podobną do obecnej linia wyjechała 5 września 2005 roku. Początkowo kursowała z Osiedla Ostrobramska na Starodęby. Od 1 maja 2008 roku jej trasa wydłużona była do Ursusa-Niedźwiadka. Po zakończeniu wakacji w 2008 roku zawieszona na ich czas linia nie została przywrócona do kursowania. Oficjalnie została zlikwidowana 15 grudnia 2008 roku[1].

Ostatnia trasa

z 20 czerwca 2008 roku

Ulice

Ursus-NiedźwiadekKenigaWarszawskaJagiełłyLalkiCierlickaKościuszkiBohaterów WarszawySławkaDzieci WarszawyRyżowaChrobregoPopularnaAleje JerozolimskieNiemcewiczaGrójeckaAleje Jerozolimskie (powrót: Aleje Jerozolimskie) – Aleje JerozolimskieMarszałkowskapl. KonstytucjiWaryńskiegoal. Armii Ludowejmost Łazienkowskial. Stanów ZjednoczonychOstrobramskaRodziewiczównyOsiedle Ostrobramska

Przystanki

K1.gif Ursus-Niedźwiadek
S.gif Ursus-Niedźwiadek
S.gif Śmigielska
Ż.gif Siłaczki
S.gif PKP Ursus
S.gif Plac Tysiąclecia
S.gif Adamieckiego
S.gif Szancera
S.gif Skoroszewska
S.gif Ryżowa
S.gif PKP Włochy
Ż.gif Mikołajska
S.gif Popularna
S.gif Berestecka
S.gif Dworzec Zachodni
Ż.gif Ośrodek Informatyki PKP
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Dworzec Centralny
S.gif Centrum
S.gif Plac Konstytucji
S.gif Metro Politechnika
S.gif Marszałkowska
S.gif Plac Na Rozdrożu
S.gif Saska
S.gif Przyczółek Grochowski
S.gif Rawar
S.gif Zamieniecka
S.gif Centrum Optyki
Ż2.gif Rodziewiczówny
K2.gif Osiedle Ostrobramska

Przypisy

  1. Komunikat: Likwidacja linii 405 i E-1, ztm.waw.pl (archiwum), 2008.12.12. [dostęp: 2008.12.18].

Linki zewnętrzne

Advertisement