Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
401 Czas jazdy (min):
min – max
46 – 53
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 1015- minut
Poprzednie trasy
— 18.07.1985 – uruchomienie —

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 401 na przystanku Dolina Służewiecka (2014)

401linia autobusowa przyspieszona okresowa (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Ursusa-Niedźwiadka na Ursynów Południowy, z kursami skróconymi na trasie na Metro Stokłosy. Linię obsługują zajezdnia autobusowa Kleszczowa i zajezdnia autobusowa Woronicza.

Historia

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 401 na Trasie Siekierkowskiej (2009)

Autobus Mercedes Conecto G na linii 401 na pętli Ursynów Południowy (2016)

Autobus Mercedes Conecto G na linii 401 na pl. Tysiąclecia (2013)

Linia "401" została uruchomiona dnia 18 lipca 1985 roku, jako pomocnicza dla "101", i połączyła Plac Trzech Krzyży przez ulice Książęcą, Ludną, Wioślarską, Wybrzeże Kościuszkowskie, most Syreny, Wybrzeże Szczecińskie, Targową, al. Solidarności, Jagiellońską, Modlińską, Obrazkową, Świderską z Tarchominem (Fabryka Domów). W 1990 roku wycofano ją z mostu Syreny, kierując ją na aleję i most Poniatowskiego, a później wydłużoną ją przez ulice Myśliborską, Światowida i Świętosławskiego do Tarchomina. W tym stanie przetrwała do 1993 roku, kiedy przekształcono ją w linię stałą "509".

Po raz kolejny została uruchomiona dnia 4 maja 1994 roku i połączyła Ursus-Niedźwiadek przez Keniga, Jagiełły, Lalki, Kościuszki, Kompanii Kordian, Sławka, Dzieci Warszawy, Łopuszańską, Hynka, Sasanki, al. Wilanowską, al. Lotników, Puławską, Pileckiego, Ciszewskiego, Cynamonową, Indiry Gandhi, Dereniową i Płaskowickiej z Natolinem Północnym. 1 września 1995 skierowano ją od al. Lotników, przez Wałbrzyską, Nowoursynowską i Ciszewskiego, do Cynamonowej w celu poprawy obsługi komunikacyjnej na Służewie oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 1998, po otwarciu kolejnego odcinka al. Komisji Edukacji Narodowej poprowadzoną trasę przez tę aleję na odcinku od Ciszewskiego do Indiry Gandhi.

14 grudnia 2002 roku wycofano ją jednak z tego odcinka al. Komisji Edukacji Narodowej, prowadząc przez Ciszewskiego, Rosoła, Belgradzką i al. KEN do ul. Płaskowickiej. 1 sierpnia 2003 roku skierowano ją prosto przez ul. Ciszewskiego do pętli Ursynów Południowy, obsługę Natolina przejęła linię "143". W 2005 roku wydłużono ją jeszcze przez al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Jastrzębowskiego do Ursynowa Północnego. Jej bieg całkowicie znacznie zmieniono 1 października 2007. Pomimo protestów studentów SGGW linię wycofano z Ursynowa i skierowano od ul. Nowoursynowskiej przez Dolinę Służewiecką, al. Sikorskiego, al. Witosa, al. Becka, most Siekierkowski, Marsa, Okularową, Stepową i Korkową na Marysin.

W dniu 18 stycznia 2016 roku linia "401" została skrócona od ul. Nowoursynowskiej przez Ciszewskiego do Ursynowa Południowego przy parkingu P+R[1]. Trasę na Marysin przejęła nowo uruchomiona "402" (WynalazekMarysin).

Tablica boczna (2016)

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 401 na pętli Ursus-Niedźwiadek (2016)

Autobus Ikarus 280.37 na linii 401 na przystanku SGGW (2007)

Autobus Mercedes Conecto G na linii 401 na ul. Wałbrzyskiej (2012)

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 10 września 2016 roku

Ulice

Ursus-NiedźwiadekOrląt LwowskichKenigaWarszawskaLalkiCierlickaKościuszkiBohaterów WarszawySławkaDzieci WarszawyRyżowaKleszczowaŁopuszańskaHynkaSasankiMarynarskaal. Wilanowskaal. LotnikówWałbrzyskaNowoursynowskaCiszewskiegoUrsynów Południowy

Kursy wydłużone:
Ursus-Niedźwiadek – ... – Ciszewskiegoal. Komisja Edukacji NarodowejMetro Stokłosy

Przystanki

K1.gif Ursus-Niedźwiadek
S2.gif Orląt Lwowskich
S.gif PKP Ursus-Niedźwiadek
S.gif Keniga
S.gif Śmigielska
Ż.gif Lalki
S.gif PKP Ursus
S.gif Plac Tysiąclecia
S.gif Adamieckiego
S.gif Szancera
S.gif Skoroszewska
S.gif Dzieci Warszawy
S.gif Ryżowa
S.gif Zajezdnia Kleszczowa
S.gif Łopuszańska
S.gif WKD Raków
S.gif Hynka
S.gif Sasanki
S.gif PKP Służewiec
Ż.gif Postępu
S.gif Rondo Unii Europejskiej
S.gif Bełdan
S.gif Aleja Lotników
S.gif Metro Służew
S.gif Noskowskiego
Ż.gif Nowoursynowska
Ż.gif SGGW-Biblioteka
S.gif SGGW-Rektorat
Ż.gif Ciszewskiego
Ż.gif Strzeleckiego
Ż1.gif Ursynów Południowy
K2.gif Ursynów Południowy

Przypisy

Linki zewnętrzne

Advertisement