345 | Czas jazdy (min): min – max 21 – 30 | |
co 20 – 30 – - minut | ||
Poprzednie trasy
— 22.12.1969 – uruchomienie —
|
345 – historyczna linia autobusowa zwykła okresowa, która kursowała z Metra Trocka do Ząbek (Maczka). Linię obsługiwała zajezdnia autobusowa Stalowa.
Historia[]
Po raz pierwszy linia "345" wyruszyła na trasę 22 grudnia 1969 roku. Połączyła Plac Hallera z pętlą Bródno-Ugory jako linia pomocnicza dla linii 145 (plac Hallera – Białołęka-Kanał) – uruchomiona w celu polepszenia komunikacji rozbudowującego się osiedla Bródno. Kursowała ulicami Jagiellońską, Starzyńskiego, Odrowąża, Bazyliańską, Kondratowicza, Łabiszyńską i Toruńską. 17 października 1971 została zastąpiona przez tramwaje i linię 120 (Wileńska – Wysockiego/Białołęcka).
Linia została uruchomiona ponownie 1 października 2002 roku na trasie łączącej Cmentarz Wolski z Marysinem przez aleję Prymasa Tysiąclecia, aleję Armii Krajowej i Toruńską, Bródno, ulicę Łodygową, Ząbki, ulicę Chełmżyńską i Korkową. Przez cały czas swojego kursowania, do 3 września 2007, ani razu nie zmieniła trasy. Zastąpiły ją linie 414 (Bródno-Podgrodzie – Szczęśliwice) na lewym brzegu Wisły oraz 145 (Żerań FSO – Wiatraczna) na Pradze. (zobacz ówczesną trasę)
Linia została przywrócona 16 stycznia 2012 roku na trasie Mokry Ług – Gocław (przez ul. Chełmżyńską) w zastępstwie linii 168 i 415. Kursowała jedynie do 3 marca 2012 roku, kiedy to została przekształcona w całotygodniową linię 225 i zlikwidowana.
Linia "345" została ponownie uruchomiona 11 lutego 2013 na trasie z Bródna-Podgrodzia do Ząbek, do pętli Maczka, jako uzupełnienie dla linii 145. W związku z budową II linii metra na Bródnie, linię "345" wycofano z pętli Bródno-Podgrodzie i skierowano do Dworca Wileńskiego.
30 września 2019 roku trasę linii skrócono do Metra Trocka, w związku z otwarciem wschodniego odcinka linii metra M2.
29 sierpnia 2020 roku linia 345 została zlikwidowana w związku z przekształceniem jej w całotygodniową linię o numerze 245[1].
Ostatnia trasa[]
z 28 sierpnia 2020 roku
Ulice[]
Metro Trocka – Trocka – Radzymińska – Łodygowa – Ząbki: Warszawska – Piłsudskiego – ...
Od początku kursowania do około godziny 9.30: ... – Powstańców – Maczka – Maczka (powrót: Maczka – Maczka – Kosynierów – Gajowa – Kosynierów – Maczka)
Od około godziny 9.30 do końca kursowania: ... – Powstańców – Maczka – Kosynierów – Gajowa – Kosynierów – Maczka – Maczka (powrót: Maczka – Maczka)
Przystanki[]
Metro Trocka
Metro Trocka
Bieżuńska
Jórskiego
Kościeliska
Tużycka
Młodzieńcza
Potulicka
Lewinów
Klamrowa
Ząbki:
Warszawska
Szwoleżerów
Cmentarz
Powstańców
Od początku kursowania do około godziny 9.30:
Dzika
Maczka
Maczka
Kosynierów
Gajowa
Maczka
Od około godziny 9.30 do końca kursowania:
Dzika
Maczka
Maczka
Gajowa
Kosynierów
Maczka
Linki zewnętrzne[]
Przypisy
Linie autobusowe zwykłe okresowe ZTM |
Kursujące: 303 • 305 • 308 • 311 • 314 • 317 • 319 • 320 • 326 • 331 • 332 • 338 • 339 • 340 • 349 • 356 • 379 |