Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
319 Czas jazdy (min):
min – max
21 – 27
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 3x-- minut

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 319 na ul. Puławskiej (2010)

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 319 na pętli Metro Wilanowska (2011)

Proponowana trasa linii 319.

319historyczna linia autobusowa zwykła okresowa, która kursowała na trasie z Metra Wilanowska na PKP Jeziorki. Linię obsługiwała zajezdnia autobusowa Woronicza.

Historia

Linia "319" została uruchomiona po raz pierwszy 3 lutego 1969 roku jako pomocnicza dla linii 119, kursowała wówczas na trasie z Wileńskiej przez al. Świerczewskiego i Radzymińskiej na Zacisze (Młodzieńcza), funkcjonowała na tej trasie do 1978 roku, kiedy to została zlikwidowana w związku z przedłużeniem linii 160 na Targówek. Ponownie planowano ją uruchomić w 2000 roku jako linię turystyczną, jednakże jedyny autobus, który miał po niej kursować, został zawrócony w bramie zajezdni R-5 „Inflancka” w dniu planowanego uruchomienia linii. Linia "319" wyruszyła ponownie na ulice miasta 16 grudnia 2002 roku i kursowała na trasie z Metra Wilanowska przez Puławską i Karczunkowską na PKP Jeziorki. Dnia 1 lutego 2008 roku linia została przedłużona do miejscowości Zamienie i tym samym przekształcona w nową podmiejską linię 809, jednakże jej kursowanie na dawnej trasie przywrócono już 1 kwietnia 2008 na starej trasie, pozostawiając jednak bez zmian kursowanie linii 809. Linia jest zawieszana w okresie wakacyjnym. Przez wiele lat była to linia z najmniejszą ilością kursów w ciągu dnia, zaledwie trzema porannymi, lecz od 1 września 2014 roku mniejszą liczbę kursów – zaledwie jeden dziennie – wykonuje linia 379. Ponadto od 21 sierpnia 2016 roku kursowanie linii zostało zawieszone w związku z zamknięciem przejazdu kolejowego w ulicy Karczunkowskiej. 31 sierpnia 2020 roku, po otwarciu przejazdu kolejowego na ulicy Karczunkowskiej, linia została zlikwidowana.

Po otwarciu Mostu Południowego linia ma zostać reaktywowana i kursować na trasie Międzylesiealeja Dzieci PolskichŻegańskaPatriotówPrzewodowaWał MiedzeszyńskiPołudniowa Obwodnica Warszawy (wraz nowym mostem) – PrzyczółkowaBranickiegoRosołaGandhiDereniowaPłaskowickiejNatolin Płn..

Ostatnia trasa

z 24 czerwca 2016 roku

Ulice

Metro WilanowskaPuławskaKarczunkowskaPKP Jeziorki

Przystanki

K1.gif Metro Wilanowska
S.gif Aleja Lotników
Ż.gif Wyścigi
S.gif Poleczki
Ż.gif Grabów
Ż.gif Sójki
Ż.gif Żołny
Ż.gif Bogatki
Ż.gif Łagiewnicka
Ż.gif Pelikanów
Ż.gif Kapeli
Ż.gif Jagielska
Ż.gif Karczunkowska
Ż.gif Trombity
S.gif PKP Jeziorki
K2.gif PKP Jeziorki

Linki zewnętrzne


Advertisement