Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 30 (nocnej). Zobacz też: 30 oraz 30-kreślone.

30 (nocna)historyczna linia tramwajowa nocna uruchomiona w 1927 roku i kursująca do początku września 1939 roku. W swoim pierwszym wcieleniu kursowała wyłącznie w sezonie letnim (maj – listopad) i łączyła główne punkty Śródmieścia. W swoim drugim – i ostatnim – wcieleniu łączyła Żoliborz z pl. Trzech Krzyży.

Historia

Linię uruchomiono 2 maja 1927 roku na trasie plac Muranowskiplac Trzech Krzyży. Kursowanie zawieszono 9 listopada 1927 roku i wznowiono 6 maja 1928 roku, kiedy przeniesiono południowy kraniec na plac Zbawiciela. Kursowanie ponownie zawieszono w listopadzie 1928 roku.

Nową linię o tym samym numerze uruchomiono 5 listopada 1932 roku na trasie plac Wilsonaplac Muranowskiplac Trzech Krzyży (trasa między pl. Muranowskim a pl. Trzech Krzyży różniła się od trasy linii w latach 1927-1928). W późniejszych latach południowy kraniec przeniesiono pod pomnik Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu, po czym przywrócono poprzedni, wprowadzono też kursy wariantowe na pętlę koło CIWF i na Marymont.

Kursowanie linii zostało zawieszone 8 września 1939 roku wskutek nasilenia działań wojskowych podczas II wojny światowej i nie zostało wznowione.

Linki zewnętrzne


Advertisement