Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 3. Zobacz też: 3-bis, 3-kreślone.
_3_ Czas jazdy (min):
min – max
36 – 39
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 101215 minut

Historyczne trasy linii 3 (powiększ)

Trójka – przedwojenny tramwaj

Trójka na ul. Grochowskiej (2012)

Trójka na ul. Kijowskiej (2013)

3linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z Annopolu na Gocławek. Linię obsługuje zajezdnia tramwajowa Praga.

Historia

Linia "3" została uruchomiona 26 marca 1908 roku jako pierwsza linia tramwaju elektrycznego w Warszawie, kursowała śladem dawnej linii zielonej na trasie z Placu Krasińskich przez Miodową, Krakowskie Przedmieście, Królewską i Marszałkowską na Plac Unii Lubelskiej. Trasa nie zmieniała się aż do 2 października 1927 roku, kiedy to "trójkę" przedłużono wzdłuż nowo wybudowanej trasy na ul. Rakowieckiej do pętli Rakowiecka. Kolejna zmiana nastąpiła dopiero w 1937 roku, kiedy to celem lepszego skomunikowania Żoliborza ze Śródmieściem linię "3" przedłużono początkowo przez ul. Bonifraterską, ul. Szymanowską, potem nowym wiaduktem żoliborskim, i ul. Mickiewicza na Plac Wilsona.

Podczas okupacji linia "3" powróciła już 23 listopada 1939 roku na trasie z ul. Królewskiej na Plac Zbawiciela, a wraz z przywracaniem do ruchu kolejnych odcinków skierowano ją finalnie w 1941 roku na pierwotną trasę z 1908 roku: Plac KrasińskichPlac Unii Lubelskiej. W 1941 roku przez kilka miesięcy kursowała skróconą trasą do Placu Teatralnego, by zaraz pojechać późniejszą trasą na Żoliborz na Potocką. Kolejna zmiana miała miejsce w 1943 roku, kiedy to trasę wydłużono wzdłuż ul. Rakowieckiej na Rakowiecką-SGGW przy jednoczesnym skróceniu linii na Plac Wilsona, a potem w lipcu 1944 roku, gdy skierowano ją na trasę PotockaPlac Unii Lubelskiej. W tym kształcie kursowała do 1 sierpnia 1944 roku.

Po wojnie "trójkę" uruchomiono 20 lipca 1945 roku na trasie z Odrowąża przez 11 Listopada, Konopacką, Wileńską, Targową i Ząbkowską na pętlę Kawęczyńska-Bazylika, którą w 1946 roku przedłużono wzdłuż ul. Wysockiego na Pelcowiznę. W tym kształcie istniała do 1950 roku, kiedy to w związku z przekuwaniem torów na rozstaw 1435 mm została zlikwidowana, a kilka miesięcy później uruchomiona na trasie Odrowąża do ul. Grochowskiej i Wiatracznej. Kraniec ten kilka razy zamieniono z pętli Gocławek, na którą linia "3" docierała już stale od 1956 roku.

Kolejna większa zmiana trasy miała miejsce dopiero 17 października 1971 roku, kiedy to w związku z otwarciem nowej trasy wzdłuż ul. Rembielińskiej "trójkę" skierowano do nowej pętli Annopol, a następnie w 1974 roku do pętli Żerań Wschodni. Trasa ta nie zmieniła się do 2006 roku, kiedy to w związku z reorganizacją linii tramwajowych została ponownie skrócona na Annopol. Następnie przechodziła jedynie tymczasowe zmiany aż do 2011 roku, kiedy to 1 października, w związku z budową stacji metra Dworzec Wileński, skrócono ją do trasy Kawęczyńska-BazylikaGocławek, którą wkrótce uznano za stałą. Po zakończeniu najważniejszych prac przy budowie centralnego odcinka II linii metra, 25 października 2014 roku, linia "3" powróciła na dawną trasę z Annopola.

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 28 kwietnia 2019 roku

Ulice

AnnopolAnnopolRembielińskaMatki Teresy z KalkutyOdrowąża11 ListopadaTargowa - Grochowska - Gocławek

Przystanki

K1.gif Annopol
S.gif Toruńska
S.gif Kondratowicza
S.gif Poborzańska
S.gif Rembielińska
S.gif Julianowska
S.gif Budowlana
S.gif Pożarowa
S.gif Staniewicka
S.gif Rondo Żaba
S.gif Bródnowska
S.gif Inżynierska
S.gif Dworzec Wileński
S.gif Ząbkowska
S.gif Kijowska
S.gif Aleja Zieleniecka
S.gif Lubelska
S.gif Bliska
S.gif Gocławska
S.gif Praga-Południe-Ratusz
S.gif Międzyborska
S.gif Kickiego
S.gif Wiatraczna
S.gif Czapelska
S.gif Wspólna Droga
S.gif Plac Szembeka
S.gif Żółkiewskiego
S.gif Kwatery Głównej
S.gif Gocławek
K2.gif Gocławek


Ciekawostki

  • Linia 3 jest jedyną linią tramwajową, która kursuje tylko po prawej stronie Wisły. Do 2008 r. kursowała tak także linia 21.

Linki zewnętrzne


Advertisement