239 Czas jazdy (min):
min – max
14 – 16
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 203030 minut

239linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Ursynowa Południowego do Krasnowoli, z częścią wariantowych kursów z pętli Ursynów Północny. Linię obsługuje ajent Mobilis.

Historia

W 2013 planowano uruchomić linię na trasie z Metra Wilanowska do Powsina-Parku Kultury. Miała zastąpić linie 117 (planowano jej likwidację) i 519 (planowano wycofanie jej z Powsina). W związku z protestami mieszkańców Wilanowa, zmian nie wprowadzono. Z tego samego powodu nie uruchomiono linii także w 2013 podczas realizowania projektu racjonalizacji tras autobusowych (zobacz szczegóły).

Po raz pierwszy została uruchomiona 29 stycznia 2018, na trasie z Ursynowa Południowego przez al. Komisji Edukacji Narodowej, ulice Herbsta, Pileckiego, Poleczki, Taneczną i Krasnowolską do Krasnowoli. Powstała jako odpowiedź na wieloletnie postulaty mieszkańców Zielonego Ursynowa. Na potrzeby uruchomienia linii dzielnica Ursynów wybudowała cztery przystanki autobusowe (na Krasnowolskiej i Tanecznej) oraz pętlę autobusową na wysokości ul. Poloneza. Docelowo linia ma zostać przedłużona do ul. Tremblanki.

Od 10 lutego 2018 linia wykonuje wariantowe kursy na trasie z Ursynowa Północnego (pętla przy Jastrzębowskiego). Autobusy zatrzymują się wówczas przelotowo na przystanku Ursynów Południowy tylko w kierunku pętli Krasnowola.

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 29 stycznia 2018 roku

Ulice

Ursynów Południowyal. Komisji Edukacji NarodowejHerbstaPileckiego (powrót: PuławskaRomeraHerbsta) – PoleczkiTanecznaKrasnowolskaKrasnowola

Kursy wariantowe: Ursynów PółnocnyJastrzębowskiego (powrót: Jastrzębowskiegoal. Rodowicza) – al. Komisji Edukacji NarodowejCiszewskiego – zawrotka na pętli Ursynów Południowyal. Komisji Edukacji NarodowejHerbsta (powrót: HerbstaJastrzębowskiego) – Pileckiego – ... – Krasnowola

Przystanki

K1.gif Ursynów Południowy
S.gif Metro Stokłosy
S.gif Dunikowskiego
R1.gif
Ż2R.gif Herbsta
S1R.gif Pięciolinii
R2.gif
S1.gif Poleczki
Ż.gif Taneczna
Ż.gif Samsonowska
Ż.gif Kondracka
Ż.gif Flamenco
K2.gif Krasnowola

Linki zewnętrzne


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.