Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 22. Zobacz też: linie tramwajowe 22a, 22b oraz 22-extra.
/22/ Czas jazdy (min):
min – max
46 – 59
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 81215 minut

Schemat historycznych tras linii 22 (powiększ)

Dwudziestka dwójka na pl. Krasińskich w okresie międzywojennym

Dwudziestka dwójka na przystanku Cmentarz Żydowski

Dwudziestka dwójka na ul. Broniewskiego (26 czerwca 2010)

22linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z Piasków na Wiatraczną. Linię obsługują zajezdnia tramwajowa Praga, zajezdnia tramwajowa Żoliborz i zajezdnia tramwajowa Wola.

Historia

Dwudziestka dwójka na pętli Piaski

Dwudziestka dwójka na przystanku Rondo Waszyngtona

Dwudziestka dwójka na przystanku Plac Zawiszy (8 lutego 2016)

Po raz pierwszy tramwaje linii "22" wyjechały na trasę 14 sierpnia 1908 roku, będąc jedenastą uruchomioną linią tramwaju elektrycznego, linia połączyła wówczas Towarową przez Twardą, Królewską, Krakowskie Przedmieście, Most Kierbedzia i Targową z Dworcem Terespolskim. Bez większych zmian linia dotrwała do 1923 roku, kiedy to skorygowano jej przebieg przez Śródmieście, przenosząc trasę na Graniczną, Senatorską, pl. Teatralny i Trębacką. W 1928 roku jeszcze wydłużono jej trasę w Śródmieściu, kierując dodatkowo na Bielańską, Nalewki, Franciszkańską i Miodową. Ostatnią większą zmianą było wydłużenie linii w 1930 roku do Placu Narutowicza. Linię zlikwidowano 10 sierpnia 1933 roku.

Linia "22" powróciła na trasę 12 maja 1940 roku na trasie z Koła przez Obozową, Młynarską, Leszno i Bielańską na Plac Teatralny. W 1941 roku zlikwidowano tranzytowe przejazdy przez getto, wobec czego linię skierowano na ulice Wolską, Chłodną i Senatorską, a w rok później wydłużono jej bieg przez Most Kierbedzia na Wiatraczną. Jeszcze w 1943 roku linia wróciła na ul. Leszno i na takiej trasie dotrwała do powstania warszawskiego.

Ponownie linię "22" uruchomiono 17 listopada 1946 roku na trasie z Koła przez ul. Młynarską do tymczasowego krańca u zbiegu Młynarskiej z Lesznem, w wyniku zmiany oznaczenia linii 16. W czerwcu 1947 roku "dwudziestkę dwójkę" skierowano do nowej pętli Staszica, a po dwóch miesiącach wydłużono ją przez Towarową na Plac Narutowicza. W takim stanie linia dotrwała do 1954 roku, kiedy to całkowicie zmieniono jej trasę i skierowano z Powązek Wojskowych przez Powązkowską, Okopową, al. Świerczewskiego, Most Śląsko-Dąbrowski i Targową na Dworzec Wschodni. Z powodu modernizacji okolic dworca linię "22" w 1964 roku skierowano najpierw na Czynszową, a potem na Radzymińską. Na ul. Kijowską tramwaj już nie wrócił, gdyż 30 czerwca 1968 roku linia została skierowana przez Aleje Jerozolimskie i al. Waszyngtona na pętlę Wiatraczna.

Po likwidacji torowiska tramwajowego na ul. Powązkowskiej linię "22" skierowano w 1971 roku na pętlę Piaski, skąd w 1977 roku pojechała wydłużoną trasą aż do Huty. Taka trasa funkcjonowała aż do 31 sierpnia 2009 roku, kiedy to połączono ją z planowaną do reorganizacji linią 21, jednak ostatecznie nowej linii nadano oznaczenie "22" i skierowano ją po skróconej trasie z Piasków przez Broniewskiego, Okopową, Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, al. Zieleniecką, Targową i Jagiellońską na Żerań FSO. W związku z budową stacji metra Dworzec Wileński linia od dnia 1 października 2011 została skierowana przez ul. Kijowską do pętli Kawęczyńska-Bazylika.

Przewidywano, że po zakończeniu budowy centralnego odcinka II linii metra linia "22" zostanie skierowana od al. Zielenieckiej przez Grochowską do pętli Wiatraczna, zastępując na prawym brzegu Wisły przeznaczoną do likwidacji linię 8. Jednak w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na brygady dla linii 77, kursującej w celu wspomożenia komunikacji, po pożarze Mostu Łazienkowskiego linia "8" została zlikwidowana już 19 lutego 2015 roku - wtedy też linia "22" przedłużona została na Wiatraczną.

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 19 lutego 2015 roku

Ulice

Piaski - Broniewskiegoal. Jana Pawła II - Towarowa - Aleje Jerozolimskie - Most Poniatowskiego - al. Poniatowskiego - al. Zieleniecka - Grochowska - Wiatraczna

Przystanki

Tablica boczna (2011)

Tablica boczna (2014)

Tablica boczna (2016)

Tablica boczna (16 sierpnia 2017)

Pesa 120Na 3144 na przystanku Centrum


K1.gif Piaski
S.gif Piaski
S.gif Romaszewskiego
S.gif Park Olszyna
S.gif Włościańska
S.gif Sady Żoliborskie
S.gif Plac Grunwaldzki
S.gif Rondo Radosława
S.gif Powązkowska
S.gif Niska
S.gif Cmentarz Żydowski
S1.gif Dzielna
S.gif Żytnia
S.gif Okopowa
S.gif Muzeum Powstania Warszawskiego
S.gif Rondo Daszyńskiego
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Plac Starynkiewicza
S.gif Dworzec Centralny
S.gif Centrum
S.gif Krucza
S.gif Muzeum Narodowe
S.gif Most Poniatowskiego
S.gif Rondo Waszyngtona
S.gif Rondo Waszyngtona
S.gif Aleja Zieleniecka
S.gif Lubelska
S.gif Bliska
S.gif Gocławska
S.gif Praga-Południe-Ratusz
S.gif Międzyborska
S.gif Kickiego
S.gif Wiatraczna
K2.gif Wiatraczna

Linki zewnętrzne


Advertisement