211 | Czas jazdy (min): min – max 32 – 38 |
co 10 – 15 – 20 minut |
211 – linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Bukowa na Żerań FSO. Linię obsługują ajent Mobilis i ajent Relobus.
Historia
Linia "211" została uruchomiona po raz pierwszy 22 lipca 1979 roku jako linia podmiejska, skierowana została na trasę z Marysina przez Korkową, Wspólną, Niemcewicza, 1 Praskiego Pułku i Świerczewskiego w podwarszawskiej wówczas Wesołej do pętli Wesoła (Moniuszki). W 1982 trasę linii wydłużono wzdłuż ul. Świerczewskiego (ob. ul. Armii Krajowej) do Woli Grzybowskiej, a w 1983 roku przez Moraczewskiego, al. Piłsudskiego i Paderewskiego w Sulejówku do pętli Sulejówek (Szkolna). Linia przestała kursować 13 maja 1985 roku, kiedy to została przekształcona w linię 711.
Linia "211" została ponownie uruchomiona w 1999 roku jako linia cmentarna, kursowała ona w latach 1999-2007 na trasie z Cmentarza Wojskowego przez Powązkowską, Okopową, Słomińskiego, Most Gdański, Starzyńskiego, Świętego Wincentego, Smoleńską, Witebską, Ossowskiego i Kołową do Cmentarza Bródnowskiego, powrót odbywał się bezpośrednio do ul. Świętego Wincentego. W okresie Wszystkich Świętych 2008 roku linia nie wyruszyła już na trasę, zastąpiła ją linia C11.
Po raz kolejny linia "211" została uruchomiona 1 czerwca 2008 roku w wyniku przekształcenia linii Z-1, która kursowała w związku z pracami drogowymi na ul. Aluzyjnej, i początkowo kursowała na trasie z Dąbrówki Wiślanej przez Aluzyjną, Sprawną, Odkrytą, Dzierzgońską i Światowida na Nowodwory. Już 1 września wydłużono ją na południe przez Ordonówny, Mehoffera, Majolikową, Milenijną, Światowida, Myśliborską, Porajów i Świderską na Tarchomin, zaś 1 grudnia skierowano ją na wydłużoną trasę od ul. Aluzyjnej przez Modlińską na Buków, jednocześnie wprowadzono kursy skrócone na trasie Dąbrówka Wiślana – Nowodwory w celu obsługi młodzieży uczęszczającej do szkół przy ul. Strumykowej. Ta trasa nie uległa zmianie aż do 21 stycznia 2013 roku, kiedy to po uruchomieniu linii tramwajowej 2 przez Most Północny skierowano ją na południu do pętli Stare Świdry.
Mieszkańcy nowych osiedli na Żeraniu wraz z Inicjatywą Mieszkańców Białołęki na przełomie 2013 i 2014 roku zaproponowali wydłużenie linii przez ul. Myśliborską z zapewnieniem obsługi Gimnazjum nr 121 przy ul. Płużnickiej. Proponowana przez nich trasa biegnąca od Myśliborskiej przez Dorodną do Klembowskiej i dalej do Modlińskiej została odrzucona przez Zarząd Transportu Miejskiego z powodu ostrego skrętu w ul. Dorodną, zaproponowano jednak inny przebieg trasy, od Myśliborskiej przez Kasztanową, Portową, Dorodną i Klembowską do Modlińskiej. Dzięki uzyskaniu pozytywnej opinii władz Białołęki za ich pieniądze powstały przystanki, w związku z czym Zarząd Transportu Miejskiego przedłużył linię 1 września 2014 roku na Żerań FSO.
25 stycznia 2016 roku wydłużono kursy skrócone linii przez ul. Ordonówny do przystanku Ćwiklińskiej w celu obsługi filii Szkoły Podstawowej nr 342. Docelowy plan zakłada wprowadzenie podjazdów kieszeniowych w kierunku Bukowa z ul. Modlińskiej w prawo w ul. Kowalczyka do zawrotki między nowymi blokami blisko Kanału Żerańskiego i z powrotem do swojej trasy.
2 stycznia 2019 roku zmieniono kursy wariantowe linii "211"; od tej pory kursy wariantowe jeżdżą na trasie Myśliborska - Dąbrówka Wiślana.
W przyszłości linia ma zostać przedłużona do Kępy Tarchomińskiej (kraniec ma się znajdować przy ulicy Gladioli).
Trasa podstawowa
ostatnio zmieniana 1 września 2014 roku
Ulice
Buków – Przyrzecze – Gąsiorowskiej – Główna – Modlińska (powrót: Modlińska – Przyrzecze) – Modlińska – Aluzyjna – Sprawna – Odkryta – Dzierzgońska – Światowida – Hanki Ordonówny – Mehoffera – Majolikowa – Pomorska – Milenijna – Światowida – Myśliborska – Porajów – Świderska – Myśliborska (powrót: Myśliborska – Światowida) – Kasztanowa – Portowa – Dorodna – Klembowska – Żerańska – Modlińska – Żerań FSO
Kursy skrócone: Ćwiklińskiej – Hanki Ordonówny – ... – Dąbrówka Wiślana
Przystanki
Buków
Główna
Aluzyjna
Dąbrówka Wiślana
Osiedle
Tłuchowska
Dzierzgońska
Grzymalitów
Nowodwory
Strumykowa
Ćwiklińskiej
Leśnej Polanki
Pomorska
Ćmielowska
Kaflowa
Ceramiczna
Milenijna
Myśliborska
Porajów
Picassa
Świderska
Stare Świdry
Płużnicka
Kasztanowa
Laurowa
Dorodna
Portowa
Konwaliowa
Kanał Żerański
EC Żerań
Żerań FSO
Żerań FSO
Kursy skrócone:
Myśliborska
Milenijna
Ceramiczna
.....
Dąbrówka Wiślana
Linki zewnętrzne
- Szczegółowa historia linii podmiejskiej 211
- Szczegółowa historia linii cmentarnej 211
- Szczegółowa historia linii zwykłej 211
Linie autobusowe zwykłe całodzienne ZTM |
Kursujące: 102 • 103 • 104 • 105 • 106 • 107 • 108 • 110 • 111 • 112 • 114 • 115 • 116 • 117 • 118 • 119 • 120 • 121 • 122 • 123 • 124 • 125 • 126 • 127 • 128 • 129 • 131 • 132 • 133 • 134 • 135 • 136 • 138 • 139 • 140 • 141 • 142 • 143 • 145 • 146 • 147 • 148 • 149 • 150 • 151 • 152 • 153 • 154 • 156 • 157 • 158 • 159 • 160 • 161 • 162 • 163 • 164 • 165 • 166 • 167 • 168 • 169 • 170 • 171 • 172 • 173 • 174 • 175 • 176 • 177 • 178 • 179 • 180 • 181 • 182 • 183 • 184 • 185 • 186 • 187 • 188 • 189 • 190 • 191 • 192 • 193 • 194 • 196 • 197 • 198 • 199 • 200 • 201 • 202 • 203 • 204 • 207 • 208 • 209 • 210 • 211 • 212 • 213 • 217 • 218 • 219 • 220 • 221 • 222 • 225 • 226 • 228 • 234 • 239 • 240 • 245 • 249 • 250 • 251 • 255 • 256 • 262 • 263 • 264 |