Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej 201. Zobacz też: 201-bis.
201 Czas jazdy (min):
min – max
16 – 21
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 101520 minut

Autobus Jelcz Libero na linii „201” na krańcu Koło (2015)

Autobus Solaris Urbino 8,6 na linii „201” na ul. Żołnierzy Wyklętych (2018)

Autobus Jelcz Libero na linii „201” na przystanku Księcia Bolesława (2008)

201linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Nowego Bemowa na Znaną. Linię obsługuje ajent Mobilis.

Historia

Linia „201” została uruchomiona po raz pierwszy 17 listopada 1957 roku jako linia podmiejska, powstała w wyniku przekształcenia linii „Ł” i została skierowana na trasę z pętli PKS Marymont przez Marymoncką, Pułkową, Warszawską w Łomiankach i Graniczka w Dziekanowie do Dziekanowa Leśnego. W 1965 roku trasę linii w Dziekanowie Leśnym skorygowano, wydłużając ją przez ul. Konopnickiej do pętli Dziekanów Leśny (Szpital), kolejne zmiany trasy dotyczyły już tylko warszawskiego odcinka trasy. W 1966 roku autobusy skierowano od ul. Marymonckiej przez Podczaszyńskiego do pętli Podczaszyńskiego, a w 1971 roku skierowano ją na równoległą al. Zjednoczenia do pętli Aleja Zjednoczenia. Kilka miesięcy później przywrócono jednak podstawową trasę i linia „201” ponownie rozpoczynała swój bieg na pętli PKS Marymont, zaś w 1972 roku została dodatkowo wydłużona na Plac Komuny Paryskiej. Dodatkowo w 1975 roku skierowano ją w Łomiankach przez ulice Kolejową i Brukową do ul. Warszawskiej.

25 maja 1985 roku linia „201” została przekształcona w linię „701” w związku z porządkowaniem oznaczeń linii komunikacyjnych i tym samym uległa likwidacji.

Linia „201” została ponownie uruchomiona 1 kwietnia 2008 roku na trasie z Nowego Bemowa przez Powstańców Śląskich, Piastów Śląskich, Osmańczyka, Obrońców Tobruku na Księcia Bolesława, natomiast od 21 czerwca 2009 roku została skierowana na wydłużoną trasę przez Księcia Janusza na Koło. Od tego momentu trasa linii zmieniała się jedynie w związku z bieżącymi remontami.

4 września 2017 roku trasę linii „201” w dni powszednie w trakcie trwania roku szkolnego nieco zmodyfikowano na wniosek Szkoły Podstawowej nr 357 przy ul. Zachodzącego Słońca – wydłużono ją o dodatkowe przystanki Wrocławska i Rodła znajdujące się wzdłuż ul. Żołnierzy Wyklętych. W trakcie wakacji oraz w weekendy „201” kursuje na trasie sprzed 4 września 2017 roku.

Dnia 1 sierpnia 2020, w związku z reorganizacją układu komunikacyjnego po otwarciu metra na Woli, linia została wydłużona do Metra Księcia Janusza.

26 czerwca 2021 linia została tymczasowo wydłużona do krańca Znana, w zastępstwie za zawieszoną na wakacje linię 284. Po wakacjach Zarząd Transportu Miejskiego nie planuje jednak przywrócenia wspomnianej linii, co wiąże się z utrzymaniem trasy linii 201 na Znaną i uznaniem jej jako stałą.

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 26 czerwca 2021 roku

Ulice

Nowe BemowoPowstańców ŚląskichPiastów ŚląskichOsmańczykaPieniążkaObrońców TobrukuKsięcia BolesławaKsięcia JanuszaObozowaCiołka (powrót: CiołkaNewelskaKsięcia Janusza) – GórczewskaJana OlbrachtaZnana (powrót: ZnanaJana OlbrachtaStromaStrąkowaBoznańskiejJana Olbrachta)

Kursy skrócone:
KołoObozowaCiołka (powrót: CiołkaNewelskaKsięcia JanuszaKoło) – GórczewskaJana OlbrachtaZnana (powrót: ZnanaJana OlbrachtaStromaStrąkowaBoznańskiejJana Olbrachta)

Kursy wariantowe (w dni nauki szkolnej, w obu kierunkach):
Nowe BemowoPowstańców ŚląskichŻołnierzy WyklętychPiastów Śląskich – ... – Znana

Przystanki

K1R.gif Nowe Bemowo
O2R.gif Nowe Bemowo
OW.gif Wrocławska
OW.gif Rodła
R2.gif
S.gif Piastów Śląskich
Ż.gif Osmańczyka
S.gif Osiedle Olszyny
S.gif Hala Sportowa Bemowo
Ż.gif Osiedle Leśne
Ż.gif Księcia Bolesława
S.gif Koło
S.gif Dalibora
S.gif Brożka
S.gif Metro Księcia Janusza
Ż.gif Metro Księcia Janusza
S.gif Redutowa
S.gif Antka Rozpylacza
S1.gif Znana
R1.gif
S1R.gif Strąkowa
K2R.gif Znana

Kursy skrócone:
K1.gif Koło
S.gif Dalibora
...
K2.gif Znana

Linki zewnętrzne


Advertisement