Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 20. Zobacz też: 20-bis, 20-kreślone oraz 20-nocna.
20 Czas jazdy (min):
min – max
49 – 53
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 81215 minut

Schemat historycznych tras linii 20 (powiększ)

Dwudziestka na ul. Kaliskiego (2008)

Dwudziestka na przystanku Stare Bemowo (2012)

Dwudziestka na przystanku PIMOT (2013)

Dwudziestka na przystanku Magistracka (2013)

Dwudziestka na rozjeździe nakładkowym przy przystanku Majakowskiego (21 lipca 2017)

Tablica boczna (2013)

20linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z Boernerowa na Żerań FSO. Linię obsługują zajezdnia tramwajowa Wola i zajezdnia tramwajowa Praga.

Historia

Linia oznaczona numerem „20” powstała pierwszy raz dopiero 15 sierpnia 1946 roku śladem przedwojennej linii tramwajowej B, początkowo połączła Osadę Górce z Młynarską, jednak po kilku tygodniach przedłużono ją do pętli Boernerowo jeszcze wzdłuż ul. Radiowej. W 1947 roku tramwaje skierowano na Woli do nowej pętli Staszica. W 1950 roku, oficjalnie z powodu budowy kanalizacji, a praktycznie z powodu budowy lotniska wojskowego na Bemowie, przebudowano trasę i skierowano ją nowym, nadal jednotorowym torowiskiem wzdłuż ul. Dywizjonu 303 i Kaliskiego na Boernerowo. W 1954 roku linię przedłużono wzdłuż ul. Towarowej i ul. Grójeckiej na Plac Narutowicza, a w 1962 roku na Banacha.

Linia „20” bez zmian kursowała kolejnych kilkanaście lat, aż w 1982 roku testowo podzielono ją na dwie oddzielne linie – odcinek na Boernerowo zaczęła obsługiwać nowa linia 20-bis, „dwudziestkę” skrócono zaś do trasy z Koła na Banacha. Pomysł ten spotkał się z licznymi protestami mieszkańców, w związku z czym po kilku miesiącach obie linie znowu połączono w jedną linię „20” i kolejne lata linia przetrwała bez zmian. Kolejne większe zmiany miały miejsce już w 2006 roku, kiedy to w ramach optymalizacji tras skrócono bieg „dwudziestki” do Placu Narutowicza, a w 2007 roku do Koła, dzięki czemu linia obsługiwała jedynie jednotorowy odcinek między Boernerowem a Kołem.

Linię zawieszono 1 września 2008 roku w związku z budową Trasy Powązki-Konotopa (S8), przy okazji rozpoczęto prace nad wybudowaniem drugiego toru wzdłuż ulicy Dywizjonu 303. W 2010 roku zadecydowano, że po zakończeniu przebudowy „20” nie wróci na trasę, a zamiast niej wiosną 2011 roku na Boernerowo wydłużoną trasą skierowana zostanie linia 13. W lutym 2011 roku Zarząd Transportu Miejskiego opublikował jednak na swojej stronie internetowej ankietę, w której zapytał pasażerów, jaki numer powinna mieć linia tramwajowa kursująca po planowanej do wdrożenia trasie BoernerowoKawęczyńska-Bazylika. Pasażerowie wybrali „dwudziestkę” i to ona od 30 kwietnia 2011 roku została uruchomiona tej właśnie trasie z Boernerowa przez Obozową, al. Solidarności, Targową i Kijowską na Kawęczyńską-Bazylikę, tym samym linia 13 została zlikwidowana[1].

Linia „20” przez lata była jedyną warszawską linią tramwajową, która w obu kierunkach, na długim odcinku poruszała się w obie strony po jednym i tym samym torze (na innych liniach w Warszawie są zawsze dwa równoległe tory). Odcinek jednotorowy początkowo prowadził od przystanku Koło do Boernerowa, w 2011 roku skrócono ten odcinek jedynie do ul. Kaliskiego. Na trasie znajdowały się trzy mijanki: Górce, Groty i Stare Bemowo. Mijanki podczas modernizacji trasy tramwajowej na Boernerowo w latach 2008-2011 zostały zdemontowane, do dzisiaj jednotorowy odcinek z mijankami zachował się jedynie na ul. Kaliskiego.

W związku z budową stacji metra Dworzec Wileński linia od 1 października 2011 roku została skierowana przez ul. Jagiellońską do pętli Żerań FSO. Po zakończeniu budowy centralnego odcinka drugiej linii metra linię pozostawiono na niezmienionej trasie.

W dniach 28 czerwca - 2 września 2017 roku linia „20” była skrócona do przystanku Majakowskiego w związku z wyburzaniem wiaduktu kolejowej linii obwodowej nad ul. Obozową. Przy przystanku Majakowskiego znajdował się rozjazd nakładkowy, umożliwiający zmianę kierunku jazdy przez tramwaje dwukierunkowe.

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniona 5 września 2016 roku

Ulice

Boernerowo - Kaliskiego - Dywizjonu 303 - Obozowa - Młynarska - Wolska - al. Solidarności - Most Śląsko-Dąbrowski - Targowa - Jagiellońska - Żerań FSO

Przystanki

K1.gif Boernerowo
S.gif Stare Bemowo
S.gif Archimedesa
S.gif WAT
S.gif Kocjana
S.gif Fort Blizne
S.gif Osiedle Zielony Staw
S.gif Dywizjonu 303
S.gif Siodlarska
S.gif Marynin
S.gif Koło
S.gif Dalibora
S.gif Deotymy
S.gif Magistracka
S.gif PKP Koło
S.gif Wawrzyszewska
S.gif Młynów
S.gif Długosza
S.gif Młynarska
S.gif Zajezdnia Wola
S.gif Okopowa
S.gif Wola-Ratusz
S.gif Kino Femina
S.gif Metro Ratusz Arsenał
S.gif Stare Miasto
S.gif Park Praski
S.gif Dworzec Wileński
S1.gif Ratuszowa
S.gif Ratuszowa-Zoo
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Golędzinów
S.gif PIMOT
S.gif Batalionu Platerówek
S.gif Śliwice
S.gif Budzyńskiej-Tylickiej
S.gif Dyrekcja FSO
S1.gif Żerań FSO
K2.gif Żerań FSO

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne


Advertisement