Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
18 Czas jazdy (min):
min – max
53 – 63
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 81215 minut

Schemat historycznych tras linii 18 (powiększ)

Osiemnastka na ul. Wołoskiej (2008)

Osiemnastka na ul. Andersa (2011)

Osiemnastka na Moście Śląsko-Dąbrowskim (2013)

Osiemnastka na pętli Żerań-FSO (2013)

Osiemnastka na pętli Metro Marymont (2017)

Osiemnastka na przystanku Metro Wierzbno (2017)

Osiemnastka na Jagiellońskiej (2018)

Tablica boczna (2013)

Tablica boczna (2017)

18linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z pętli PKP Służewiec na Żerań FSO. Linię obsługują zajezdnia tramwajowa Mokotów i zajezdnia tramwajowa Żoliborz

Historia

Linię „18” uruchomiono 23 maja 1908 roku jako trzecią linię tramwaju elektrycznego, kursowała ona ze Stalowej przez Wileńską, Most Kierbedzia, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Marszałkowską na Plac Unii Lubelskiej. Przez lata nie przechodziła większych zmian w trasie, co najwyżej drobne korekty trasy na ul. Stalowej, wobec czego na takiej samej trasie dotrwała do 1939 roku, czyli do wybuchu wybuchu II wojny światowej.

Podczas okupacji „osiemnastkę” przywrócono do kursowania 18 kwietnia 1940 roku na trasie z Placu Żelaznej Bramy przez Królewską, Marszałkowską, Śniadeckich, Nowowiejską i Filtrową na Plac Narutowicza. Linia ani razu nie zmieniła swojej trasy aż do 1944 roku, do momentu wybuchu powstania warszawskiego. Linię „18” uruchomiono ponownie 3 marca 1946 roku na trasie z okresu okupacji (Plac Żelaznej BramyPlac Narutowicza), w 1947 roku skrócono ją do Placu Zbawiciela, w związku z przekuwaniem torów na nowy prześwit. Zlikwidowano ją w 1948 roku, z powodu przystąpienia do tej operacji na ul. Marszałkowskiej.

„Osiemnastka” powróciła na tory 22 lipca 1949 roku, kiedy to przy okazji otwarcia nowo wybudowanej Trasy W-Z otwarto linię łączącą Dworzec Wschodni przez Targową, al. Świerczewskiego, Most Śląsko-Dąbrowski, Marszałkowską i Puławską na Wierzbno. Trasa przez długi czas nie ulegała zmianie, w 1955 wydłużono ją wzdłuż ul. Woronicza na pętlę Woronicza, a w 1961 dalej na Służewiec. W 1964 roku, w wyniku zamiany tras z linią 13 skierowano ją przez al. Zieleniecką i Most Poniatowskiego, zaś w 1967 roku wydłużono ją do pętli Kawęczyńska-Bazylika. Ostateczna zmiana miała miejsce 12 października 1969 roku, kiedy to „osiemnastkę” skierowano z Żerania FSO przez Stalingradzką, Most Gdański i Nowotki, następnie dawną trasą w kierunku Służewca. Z nielicznymi zmianami spowodowanymi remontami linia ta na tej trasie dotrwała do dzisiaj.

W związku z budową stacji metra Dworzec Wileński, w październiku 2011 roku, linia „18” została skierowana na trasę przez Most Śląsko-Dąbrowski (zastępując przeniesioną na Most Gdański linię 4). 25 października 2014 roku, po przywróceniu ruchu tramwajowego na ul. Targowej, linia „18” powróciła na dawną trasę przez Most Gdański.

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 25 października 2014 roku

Ulice

PKP Służewiec - Marynarska - Woronicza - Puławska - pl. Unii Lubelskiej - Marszałkowska - pl. Zbawiciela - Andersa - Międzyparkowa - Słomińskiego - Most Gdański - Starzyńskiego - Jagiellońska - Żerań FSO

Przystanki


K1.gif PKP Służewiec
S2.gif PKP Służewiec
S.gif Wynalazek
S.gif Postępu
S.gif Rondo Unii Europejskiej
S.gif Domaniewska
S.gif Konstruktorska
S.gif Woronicza
S.gif Samochodowa
S.gif Telewizja Polska
S.gif Metro Wierzbno
S.gif Królikarnia
S.gif Królikarnia
S.gif Malczewskiego
S.gif Park Dreszera
S.gif Morskie Oko
S.gif Dworkowa
S.gif Rakowiecka
S.gif Plac Unii Lubelskiej
S1.gif Trasa Łazienkowska
S.gif Plac Zbawiciela
S.gif Plac Konstytucji
S.gif Hoża
S.gif Centrum
S.gif Metro Świętokrzyska
S.gif Królewska
S.gif Plac Bankowy
S.gif Metro Ratusz Arsenał
S.gif Muranów
S.gif Muranowska
S.gif KS Polonia
S.gif Park Traugutta
S.gif Most Gdański
S.gif Wybrzeże Helskie
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Golędzinów
S.gif PIMOT
S.gif Batalionu Platerówek
S.gif Śliwice
S.gif Budzyńskiej-Tylickiej
S.gif Dyrekcja FSO
S1.gif Żerań FSO
K2.gif Żerań FSO

Ciekawostki

  • Osiemnastka, na dawnej trasie przez Trasę W-Z, pojawia się w tekście piosenki Na prawo most, na lewo most autorstwa Heleny Kołaczkowskiej (muz. Alfred Gradstein), wykonywanej m.in. przez Irenę Santor.
  • Tramwajem linii „18” w czołówce serialu Miodowe lata kierował również główny bohater serialu, Karol Krawczyk, grany przez Cezarego Żaka.

Linki zewnętrzne


Advertisement