Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 16. Zobacz też: 16a, 16b i 16e.
/16/ Czas jazdy (min):
min – max
38 – 43
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 101515 minut

Schemat historycznych tras linii 16 (powiększ)

16historyczna linia tramwajowa zwykła, która kursowała na trasie z Żerania FSO na Woronicza. Linię obsługiwały zajezdnia tramwajowa Mokotów, zajezdnia tramwajowa Żoliborz oraz zajezdnia tramwajowa Wola.

Historia

Szesnastka na pętli Woronicza (2011)

Szesnastka na pętli Kielecka (2008)

Szesnastka w al. Niepodległości (2013)

Linia "16" została po raz pierwszy uruchomiona 15 kwietnia 1908 roku na trasie z Młynarskiej przez Chłodną, pl. Mirowski, pl. Żelaznej Bramy, Graniczną, Królewską i Marszałkowską na Plac Zbawiciela. W 1915 roku wydłużono ją na zachód wzdłuż ul. Skierniewickiej do pętli Dworska, jednak już po dwóch latach skrócono ją ponownie na Młynarską]. Kolejne zmiany miały miejsce dopiero w 1931 roku, kiedy bieg "szesnastki" wydłużono wzdłuż ul. Młynarskiej do pętli Wawrzyszewska, i następnie w 1937 roku, kiedy skierowano ją z jednej strony dalej na Koło, a z drugiej wzdłuż ul. Puławskiej na Wierzbno. Dodatkowo 9 października 1938 roku przedłużono ją jeszcze dalej wzdłuż ul. Puławskiej do pętli Służew. Kursowała do momentu wybuchu II wojny światowej.

Linia "16" powróciła na tory 17 marca 1940 roku na trasie z Ulrychowa wzdłuż Górczewskiej, Leszna i Bielańskiej na Plac Teatralny. W 1941 roku skierowano ją objazdem wzdłuż dawnej trasy na ul. Chłodnej, ale dopiero pod koniec roku pojechała na dawną pętlę na Placu Zbawiciela z przejazdem przez Krakowskie Przedmieście, Aleje Ujazdowskie i 6 Sierpnia. Później, w 1942 roku, pojechała przez ul. Książęcą na Plac Bernardyński i na tej trasie podstawowej dotrwała do 1944 roku, do wybuchu powstania warszawskiego.

Po raz kolejny linia "16" powstała po wojnie, 15 kwietnia 1946 roku na przekutym na prześwit 1435 mm torowisku na ul. Obozowej, kursowała jedynie z Koła do tymczasowej pętli u zbiegu Leszna z Młynarską. Uległa likwidacji po kilku miesiącach w wyniku zmiany oznaczenia na 22, ale tego samego dnia wyruszyła jeszcze po starych torach (1525 mm) z Młynarskiej przez Chłodną, pl. Mirowski, Graniczną, Królewską i Marszałkowską na Plac Zbawiciela. Po kilku zmianach dotrwała do 1948 roku, kiedy ją zlikwidowano w związku z przekuwaniem torowiska na nowy rozstaw szyn.

Po zakończeniu prac "szesnastka" wyruszyła z pętli Kasprzaka przez Skierniewicką, Wolską, Leszno, Żelazną, Aleje Jerozolimskie i Marszałkowską na Plac Zbawiciela, deszcze w tym samym roku wydłużono ją na Plac Unii Lubelskiej, a w 1949 roku na Kielecką. Niemal równocześnie otwarto nowe torowisko tramwajowe na Trasie W-Z, wobec czego linię "16" skierowano na nową trasę przez al. Świerczewskiego i ul. Marszałkowską. Z niewielkimi zmianami trasa utrzymała się do 1956 roku, kiedy przedłużono ją na zachód wzdłuż ul. Bema do pętli Bema, a rok później linię wydłużono nowo otwartym torowiskiem wzdłuż ul. Spacerowej na Sadybę. W 1963 roku skierowano ją na nową trasę wzdłuż al. Rewolucji Październikowej do pętli Osiedle Wolska, jednak już w 1964 roku skierowano ją od al. Świerczewskiego przez Młynarską i Obozową na Koło. W 1967 roku została zlikwidowana, a jej trasę przejęły linie 19, 34 i 166.

Po raz następny linia "16" pojawiła się na torach 2 stycznia 1995 roku w celu uruchomienia połączenia między stacją metra Pole Mokotowskie wzdłuż al. Jana Pawła II i Broniewskiego do pętli Piaski, dokąd docierała z pętli Kielecka. Bez zmian, jedynie z wakacyjnymi zawieszeniami kursowała na tej trasie do 2004 roku, kiedy skierowano ją na Słomińskiego, Starzyńskiego i Jagiellońską do pętli Żerań FSO. Ostatnią większą zmianę przeszła w 2009 roku, kiedy przedłużono jej trasę do pętli Woronicza. Od 20 września 2010 roku linia została wycofana z pętli Żerań FSO i kursowała na trasie zastępczej do krańca Ratuszowa-Zoo. Linia została ostatecznie zlikwidowana 27 kwietnia 2013 roku, na większości trasy została zastąpiona przez linię okresową 41, która dociera jednak na Żerań Wschodni, zaś na Ratuszową-Zoo skrócono linię 28.

Ostatnia trasa

z 26 kwietnia 2013 roku

Ulice

Ratuszowa-ZooJagiellońskaStarzyńskiegoMost GdańskiSłomińskiegoal. Jana Pawła IIChałubińskiegoal. NiepodległościRakowieckaBoboliWołoskaWoroniczaWoronicza

Przystanki

K1.gif Ratuszowa-Zoo
S1.gif Ratuszowa-Zoo
S.gif Plac Hallera
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Wybrzeże Helskie
S.gif Most Gdański
S.gif Park Traugutta
S.gif Dworzec Gdański
S.gif Baseny Inflancka
S1.gif Rondo Radosława
S.gif Rondo Radosława
S.gif Stawki
S.gif Anielewicza
S.gif Nowolipki
S.gif Kino Femina
S.gif Hala Mirowska
S.gif Rondo ONZ
S.gif Dworzec Centralny
S.gif Koszykowa
S.gif Nowowiejska
S.gif GUS
S.gif Biblioteka Narodowa
S.gif Metro Pole Mokotowskie
S.gif Kielecka
S.gif Rakowiecka-Sanktuarium
S.gif Kulskiego
S.gif Szpital MSWiA
S.gif Wołoska
S.gif Woronicza
K2.gif Woronicza

Linki zewnętrzne


Advertisement