Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Pociąg 14 WE na stacji Warszawa Powiśle

14WE (oznaczenie PKP: EN61, znany również jako Halny) – trójczłonowy elektryczny zespół trakcyjny, zaprojektowany oraz produkowany w latach 20052007 przez Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (Newag) w Nowym Sączu na zamówienie krakowskiej firmy Energocontrol z wykorzystaniem elementów jednostek EN57. Wyprodukowano dziewięć sztuk takich pociągów, w tym osiem dla warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Od końca 2016 SKM nie posiada żadnej jednostki tego typu.

Jest to pierwszy polski pociąg o nowoczesnym, opływowym wyglądzie. Zespoły trakcyjne zamówione przez Szybką Kolej Miejską dostosowano do potrzeb ruchu miejskiego zmniejszając liczbę miejsc siedzących na korzyść stojących, eliminując toalety oraz dostosowując do wysokich peronów. Usunięto drzwi wewnętrzne międzyprzedziałowe i międzywagonowe, zastosowano drzwi boczne otwierane przez pasażera, wyposażając je przy tym w fotokomórki i czujniki zapobiegające przytrzaśnięciu pasażera. Wnętrze jest jednoprzestrzenne, wyposażone w klimatyzację i monitoring, uchwyty dla osób stojących. Zastosowano windy dla niepełnosprawnych oraz nowoczesny pulpit sterowniczy.

W jednostkach pozostawiono przestarzały, energochłonny rozruch oporowy, zaś sam układ napędowy jedynie zregenerowano, przez co jednostki cechują się niskim przyspieszeniem rozruchu.

Decyzją producenta wzbudzającą kontrowersje było umieszczenie sprzęgu na wysokości standardowej UIC (1040 mm), podczas gdy eksploatowane dotychczas w Polsce jednostki mają sprzęgi umieszczone niżej (950 mm). Przez to niemożliwe jest połączenie 14WE z EN57. Wszystkie zespoły trakcyjne eksploatowane przez SKM Warszawa (19WE, 27WE i 35WE) również mają sprzęgi umieszczone na wysokości UIC. Zastrzeżenia budzi jeszcze to, że pociąg został zaprojektowany w oparciu o przestarzałą konstrukcję EN57. Zarzuca się, że zespoły trakcyjne są niestabilne przy dużych prędkościach i mają słabe przyspieszenie, takie jak pociągi regionalne.

We wrześniu 2011 SKM Warszawa ogłosiła, że planuje przebudowę wszystkich 14WE. W wyniku przebudowy miały one otrzymać nowe wózki, silniki i układy rozruchowe (czyli elementy oryginalnie wzięte z jednostek EN57), co miało wyeliminować największe ich wady, takie jak awaryjność – w 2012 roku głównie na to skarżyli się pasażerowie. W 2012 roku dwie jednostki (o nrach tab. 14WE-01 i 14WE-03) wydzierżawiły Koleje Śląskie (później je zakupiły)[1]. W wyniku powtórnie przeprowadzonej analizy SKM podjęła decyzję o nieprzeprowadzaniu modernizacji pozostałych jednostek, w zamian za to zaoferowała je na sprzedaż. W 2016 pozostałe jednostki zostały sprzedane firmie Industrial Division (zajmującej się operacją typu pool taborowy)[2].

Przypisy

  1. Koleje Śląskie kupią 14WE, jm, Rynek Kolejowy, 31.10.2012 (kopia w Internet Archive)
  2. ID potwierdza: Oferujemy Kolejom Śląskim 14WE. Są w modernizacji, Michał Szymajda (na podst. mj), Rynek Kolejowy, 23.03.2017


Advertisement