13 | Czas jazdy (min): min – max 33 – 34 |
co 8 – 12 – 15 minut |
13 – linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z Kwęczyńskiej-Bazyliki do przystanku PKP Wola (Wolska). Linię obsługują zajezdnie tramwajowe Wola i Praga.
Historia[]
Linia „13” została uruchomiona po raz pierwszy dopiero po wojnie, 15 stycznia 1946 roku na przekutych na nowy prześwit torach na ul. Puławskiej, na trasie z Placu Zbawiciela na Wierzbno, w czasie trwania wyścigów konnych była wydłużana na Wyścigi. W tym kształcie została zlikwidowana w 1947 roku, a jej trasę częściowo przejęła linia 10. Jej brak przed II wojną światową wynikał z tego, że liczbę tę powszechnie uważano za pechową.
Po raz drugi „trzynastkę” uruchomiono 1 stycznia 1950 roku na trasie z Koła przez Obozową, Młynarską, al. Świerczewskiego, Żelazną, Aleje Jerozolimskie i al. Zieleniecką na pętlę Aleja Zieleniecka. W wakacje tego samego roku linię wydłużono na Dworzec Wschodni i skierowano na ul. Towarową, choć linia powróciła na Żelazną po trzech miesiącach. Ponownie, już na stałe, skierowano ją na ul. Towarową w 1951 roku. Następne duże zmiany miały miejsce dopiero w 1964 roku, kiedy to w wyniku zamiany tras z linią 18 skierowano ją na Most Śląsko-Dąbrowski i ul. Targową, a w 1967 roku wydłużono do pętli Kawęczyńska-Bazylika.
Przez długi czas na trasie linii „13” nie zachodziły żadne zmiany, aż do 1997 roku, kiedy to wydłużono ją wzdłuż nowo wybudowanego torowiska na Radiowej i Powstańców Śląskich na pętlę Nowe Bemowo. W 2006 roku, w wyniku optymalizacji tras wydłużono ją na Hutę, dokąd jeździła do 2008 roku, kiedy to skrócono jej trasę do Koła, a zlikwidowany odcinek przejęły linie 5 i 28. Wiosną 2011 roku planowane było przedłużenie linii wzdłuż Dywizjonu 303 i Kaliskiego na Boernerowo w zastępstwie zawieszonej linii „20”, lecz plany nie doszły do skutku, z powodu reaktywacji historycznej „dwudziestki”. Linia „20” przejęła część trasy linii „13”, tak więc ta 30 kwietnia 2011 roku została ostatecznie zlikwidowana.
Linia „13” została ponownie uruchomiona 25 października 2014 roku, po zakończeniu głównych prac przy budowie centralnego odcinka II linii metra i otwarciu dla tramwajów ul. Targowej, zaczęła kursować po wcześniejszej trasie Koło – Kawęczyńska-Bazylika przez Most Śląsko-Dąbrowski[1]. W 2015 roku mogła zostać przedłużona przez Radiową, Powstańców Śląskich i Górczewską na Osiedle Górczewska, jednak mogło się to stać najwcześniej po poddaniu do użytku Mostu Łazienkowskiego i zmniejszeniu częstotliwości tramwajów na Moście Poniatowskiego.
25 listopada 2016 roku, w związku rozbudową II linii metra na Woli, linia została skierowana do pętli Cmentarz Wolski. Po zakończeniu budowy trasa ta została uznana za stałą.
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 25 listopada 2016 roku
Ulice[]
PKP Wola (Wolska) - Wolska - al. Solidarności - Most Śląsko-Dąbrowski - Targowa - Kijowska - al. Tysiąclecia - Kawęczyńska - Kawęczyńska-Bazylika
Przystanki[]
PKP Wola (Wolska)
Sokołowska
Metro Płocka
Zajezdnia Wola
Wola-Ratusz
Kino Femina
Metro Ratusz Arsenał
Stare Miasto
Park Praski
Dworzec Wileński
Ząbkowska
Kijowska
Dworzec Wschodni (Kijowska)
Zajezdnia Praga
Wojnicka
Kawęczyńska-Bazylika
Kawęczyńska-Bazylika
Galeria[]
Ciekawostki[]
- „Trzynastka” powróciła 22 marca 2013 roku jako wagon promocyjny model K Teatru Kamienica, który taki numer linii otrzymał w celu uczczenia przedwojennego adresu kamienicy Leszno 13.
Przypisy
- ↑ Otwarcie ulicy Targowej dla tramwajów - stałe zmiany w układzie linii tramwajowych, ztm.waw.pl (archiwum), 2014-10-22. [dostęp: 2014-11-07].
Linki zewnętrzne[]