Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej 119-kreślone. Zobacz też: 119 i 119-bis.

119-kreślonenieistniejąca linia autobusowa nocna, która kursowała na jednokierunkowej trasie z krańcem na Dworcu Wileńskim.

Historia

Linia oznaczona "119-kreślone" powstała 1 lutego 1950 roku i łączyła Pragę i Zacisze ze Śródmieściem kursując na wydłużonej trasie linii dziennej 119. Wyruszała ona z i kursowała przez ul. Przechodnią, pl. Bankowy, al. Świerczewskiego i mostem Śląsko-Dąbrowskim w jej ciągu, ul. Targową, Ząbkowską i Radzymińską by zakończyć trasę na Kraśnickiej.

13 marca 1950 roku nastąpiła zmiana większej części trasy - poprowadzono ją od Placu Żelaznej Bramy przez ul. Graniczną, Królewską, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Jerozolimskie, most i aleję Poniatowskiego, al. Zieleniecką i Targową do Dworca Wileńskiego, gdzie autobus wykonywał zawrotkę i kontynuował swoją trasę ul. Targową i dalej wzdłuż poprzedniej trasy. 1 stycznia 1951 roku linię wydłużono dalej ul. Radzymińską do Tużyckiej.

1 czerwca 1952 nastąpiła kolejna zmiana większej części trasy - do ul. Targowej skierowano ją tym razem od krańca przy zajezdni autobusowej Inflancka, następnie ul. Pokorną, Stawki, Nowotki, al. Świerczewskiego i mostem Śląsko-Dąbrowskim w jej ciągu.

1 kwietnia 1956 roku linię wycofano z lewego brzegu Wisły i skierowano na jednokierunkową trasę kończącą się na Dworcu Wileńskim. Biegła ona od dworca przez Targową i Ząbkowską do Radzymińskiej, następnie Radzymińską do Młodzieńczej gdzie autobus zawracał, następnie jechał Radzymińską do Naczelnikowskiej w którą skręcał, następnie jechał ul. Księcia Ziemowita, następnie nawracał w rejonie ul. Klementowickiej by ponownie skierować się do ul. Naczelnikowskiej i dalej Radzymińską, Ząbkowską i Targową do Dworca Wileńskiego.

28 grudnia 1963 roku linię zlikwidowano w ramach tzw. II nocnej rewolucji i zastąpiono ją linią 608.

Ostatnia trasa

z nocy 27/28 grudnia 1963 roku

Ulice

Dworzec WileńskiTargowaZąbkowskaRadzymińskazawrotka na wysokości MłodzieńczejRadzymińskaNaczelnikowskaKsięcia Ziemowitazawrotka na wysokości KlementowickiejKsięcia ZiemowitaNaczelnikowskaRadzymińskaZąbkowskaTargowaDworzec Wileński

Linki zewnętrzne


Advertisement