Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej 109-kreślone. Zobacz też: 111 i 111-bis.

111-kreślonenieistniejąca linia autobusowa nocna, która kursowała z Zajezdni Inflancka na kraniec Balonowa na ul. Racławickiej.

Historia

Linia oznaczona "111-kreślone" powstała 1 lutego 1950 roku w celu utworzenia nocnego połączenia Śródmieścia z Wolą, Ochotą i Mokotowem i kursowała wówczas na trasie z Placu Żelaznej Bramy przez plac Mirowski, Chłodną, Wolską z podjazdem pod zajezdnię tramwajową Wola, następnie przez al. Świerczewskiego, Okopową, Towarową, Aleje Jerozolimskie, Marszałkowską, Puławską, Rakowiecką, al. Niepodległości i Racławicką na kraniec Balonowa.

17 marca 1952 roku linię skierowano na trasę objazdową od Alej Jerozolimskich do placu Unii Lubelskiej przez ul. Emilii Plater, Noakowskiego i Polną w związku z budową Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej i trasę tę uznano później za stałą.

1 czerwca 1952 roku linię skierowano od ul. Wolskiej przez al. Świerczewskiego, Nowotki, ul. Stawki i Pokorną do pętli przy zajezdni autobusowej Inflancka w celu obsługi nocnych zmian w zajezdni.

Kolejna, ostatnia przed likwidacją zmiana miała miejsce w 1956 roku, gdy linię skierowano od al. Świerczewskiego przez Młynarską, Górczewską, Staszica i Wolską ponownie do al. Świerczewskiego do ul. Okopowej, likwidując podjazd do zajezdni Wola, a także skierowano od Alej Jerozolimskich do placu Unii Lubelskiej przez Kruczą, Mokotowską i Marszałkowską zamiast przez Emilii Plater, Noakowskiego i Polną.

Linia została zlikwidowana 1 kwietnia 1956 roku podczas tzw. I nocnej rewolucji i zastąpiły ją linie 109-kreślone, 112-kreślone i 117-kreślone.

Ostatnia trasa

z nocy 31 marca/1 kwietnia 1956 roku

Ulice

Zajezdnia InflanckaPokornaStawkiNowotkial. ŚwierczewskiegoMłynarskaGórczewskaStaszicaWolskaal. Świerczewskiego (powrót: al. ŚwierczewskiegoMłynarskaGórczewskaStaszicaWolskaal. ŚwierczewskiegoNowotki) – OkopowaTowarowaAleje JerozolimskieKruczaMokotowskaMarszałkowskaPuławskaRakowieckaBoboliWołoskaRacławickaBalonowa

Linki zewnętrzne


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.