Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 1. Zobacz też: 1-kreślone, 1-bis oraz 1-extra.
 1  Czas jazdy (min):
min – max
36 – 38
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 101515 minut

Historyczne trasy linii 1 (powiększ)

Jedynka na ul. Odrowąża (2008)

Jedynka na Cmentarzu Żydowski (2009)

Jedynka na ul. Okopowej (2012)

Jedynka na przystanku Most Gdański (2013)

Jedynka na Grójeckiej, 24 czerwca 2015

1linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z Annopolu na Banacha oraz niektóre który skrócone na Plac Narutowicza. Linię obsługują zajezdnia tramwajowa Mokotów i zajezdnia tramwajowa Żoliborz.

Historia

Linia „1” powstała w 1905 roku, jako linia tramwaju konnego. Jej powstanie bezpośrednio wiązało się ze zmianą oznaczeń linii tramwajowych – dotychczasowe „kolory” zastąpione zostały przez oznaczenia liczbowe, a „jedynka” zastąpiła linię białą, łączącą rogatki powązkowskie z Mokotowem.

Tramwaje konne kursowały na tej linii przez trzy lata, do 1 sierpnia 1908 roku. Wówczas oznaczenie „1” przyjęła nowo uruchomiona ósma linia tramwaju elektrycznego, która połączyła pętlę Powązki (IV Brama) trasą przez Dziką, Muranowską, Nalewki, Franciszkańską, Miodową, Krakowskie Przedmieście i pl. Trzech Krzyży z Placem Unii Lubelskiej. Linia kursowała bez zmian do 1920 roku, kiedy to wydłużono ją na południe do pętli u zbiegu ul. Puławskiej z ul. Dolną, a w 1924 do pętli Wierzbno. W 1932 roku linię wydłużono wzdłuż ul. Powązkowskiej aż do pętli Powązki (Elbląska), a w 1937 wzdłuż ul. Puławskiej na Służew. W 1939 roku dokonano modyfikacji trasy na Muranowie, gdzie linia „1” pojechała ul. Bielańską przez pl. Teatralny, zamiast ul. Miodową. Działania II wojny światowej wymogły zawieszenie linii 8 września 1939 roku.

Linia „1” została ponownie uruchomiona 4 kwietnia 1940 roku – linia kursowała jako jednokierunkowa z Powązek Wojskowych ul. Dziką, ul. Gęsią, ul. Franciszkańską i ul. Muranowską z powrotem do ul. Dzikiej na Powązki Wojskowe. Jeszcze w tym samym roku, w październiku, zmieniono charakter linii i przedłużono ją do Placu Teatralnego, zaś w listopadzie, po utworzeniu getta, skierowano ją przez pl. Bankowy i wydłużono przez pl. Mirowski, ul. Wolską i ul. Skierniewicką na Czyste. Na początku czerwca 1941 roku linię skrócono jeszcze do Powązek-IV Bramy, po czym 15 czerwca 1941 roku ją zlikwidowano, a jej trasę przejęły linie „10” i „14”.

22 sierpnia 1943 roku ponownie uruchomiono „1” na trasie z pętli Młynarska przez ul. Wolską, ul. Chłodną, ul. Graniczną, ul. Marszałkowską oraz ul. Puławską na Wierzbno. Na początku 1944 roku wydłużono ją przez ul. Młynarską do pętli Wawrzyszewska. Kursowanie zawieszono w dniu wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia 1944 roku.

Po wojnie linię „1” uruchomiono 20 czerwca 1945 roku na trasie z Kawęczyńskiej-Bazyliki przez ul. Ząbkowską, ul. Targową i ul. Grochowską na Wiatraczną, była to pierwsza odbudowana linia tramwajowa – długość trasy wyniosła 5 215 metrów, obsługiwana była przez 7 pociągów. Jeszcze w tym samym roku, po uruchomieniu linii 3, „jedynkę” skierowano wzdłuż ul. Radzymińskiej do pętli Radzymińska. W 1949 roku, w związku z przekuwaniem torów na nowy rozstaw, linia „1” została zlikwidowana, uruchomiono ją ponownie 11 czerwca 1950 roku na nowej trasie z Pelcowizny przez ul. 11 Listopada i Most Śląsko-Dąbrowski na Staszica, w 1954 roku przedłużonej do pętli Koło.

Do 1959 roku linia kursowała al. Świerczewskiego, jednak po otwarciu 21 lipca 1959 roku tzw. „Trasy Starzyńskiego”, czyli ciągu ulic StarzyńskiegoMost GdańskiBuczka, linię „1” skierowano przez Most Gdański i Marchlewskiego (zamiast przez Most Śląsko-Dąbrowski) i dalej własną trasą na Koło, w 1960 roku skierowano ją przez ul. Okopową, natomiast w 1963 roku wydłużono wzdłuż ul. Marywilskiej aż do tzw. starej pętli Żerań Wschodni. Bez zmian dotrwała do 17 października 1971 roku, kiedy to w związku z otwarciem nowej linii tramwajowej przez Bródno skierowano ją ul. Rembielińską i ul. Annopol na nową pętlę Żerań Wschodni.

Linia kursowała następnie bez większych zmian aż do 1998 roku, kiedy to najpierw 5 stycznia została skrócona do Annopola, zaś 5 października wydłużono ją nowo otwartą trasą tramwajową przez ul. Radiową i ul. Powstańców Śląskich na Nowe Bemowo. Następna zmiana trasy miała miejsce 2 stycznia 2006 roku, kiedy to w ramach optymalizacji ruchu tramwajów linię „1” skierowano na nową trasę z Annopola nowym odcinkiem przez ul. Towarową i ul. Grójecką na Banacha.

2 marca 2019 roku, w związku z rozpoczęciem budowy II linii metra na Bródnie, zlikwidowane zostały podjazdy linii "1" do krańca Żerań Wschodni, które zostały zastąpione linią 41.

Tablica boczna (2009)

Tablica boczna (2017)

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 1 października 2011 roku

Ulice

Annopol - Rembielińska - Matki Teresy z Kalkuty - Odrowąża - 11 listopada- - Starzyńskiego - (powrót: Targowa - Jagiellońska) - Most Gdański - Słomińskiego - Rondo Zgrupowania AK Radosław - Okopowa - Towarowa - pl. Zawiszy - Grójecka - Banacha - Banacha

Przystanki

K1.gif Annopol
S.gif Toruńska
S.gif Kondratowicza
S.gif Poborzańska
S.gif Rembielińska
S.gif Julianowska
S.gif Budowlana
S.gif Pożarowa
S.gif Staniewicka
S.gif Rondo Żaba
S.gif Namysłowska
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Wybrzeże Helskie
S.gif Most Gdański
S.gif Park Traugutta
S.gif Dworzec Gdański
S.gif Baseny Inflancka
S1.gif Rondo Radosława
S.gif Powązkowska
S.gif Niska
S.gif Cmentarz Żydowski
S1.gif Dzielna
S.gif Żytnia
S.gif Okopowa
S.gif Muzeum Powstania Warszawskiego
S.gif Rondo Daszyńskiego
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Ochota-Ratusz
S.gif Plac Narutowicza
S.gif Wawelska
S.gif Och-Teatr
S.gif Bitwy Warszawskiej 1920
S1.gif Banacha
K2.gif Banacha

Kursy skrócone:
(...)
S.gif Rondo Daszyńskiego
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Ochota-Ratusz
S.gif Plac Narutowicza
K2.gif Plac Narutowicza

Galeria

Linki zewnętrzne


Advertisement