Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Linia 317: Linia 317:
 
* '''{{ulica|Torfowa}}''' (0,6 km) między [[Ulica Wydmowa|ul. Wydmową]] a [[Zielony Ług|Zielonym Ługiem]],
 
* '''{{ulica|Torfowa}}''' (0,6 km) między [[Ulica Wydmowa|ul. Wydmową]] a [[Zielony Ług|Zielonym Ługiem]],
 
* '''{{ulica|Trakt Brzeski}}''' (1,6 km) między [[Ulica Borkowska|ul. Borkowską]] a ul. {{ulica|Jana Pawła II}},
 
* '''{{ulica|Trakt Brzeski}}''' (1,6 km) między [[Ulica Borkowska|ul. Borkowską]] a ul. {{ulica|Jana Pawła II}},
* '''[[Ulica Wspólna w Wesołej]]''' (0,7 km) między [[Ulica Niemcewicza w Wesołej|ul. Niemcewicza]] a [[Ulica Mokra w Wesołej|ul. Mokrą]],
+
* '''[[Ulica Wspólna w Wesołej|Wspólna]]''' (0,7 km) między [[Ulica Niemcewicza w Wesołej|ul. Niemcewicza]] a [[Ulica Mokra w Wesołej|ul. Mokrą]],
 
* '''{{ulica|Wydmowa}}''' (0,2 km) między [[Ulica Torfowa|ul. Torfową]] a [[Ulica Borkowska|ul. Borkowską]].
 
* '''{{ulica|Wydmowa}}''' (0,2 km) między [[Ulica Torfowa|ul. Torfową]] a [[Ulica Borkowska|ul. Borkowską]].
   

Wersja z 20:29, 17 kwi 2011

W Warszawie istnieje ponad 260 kilometrów szlaków oraz ścieżek rowerowych. Pierwsze ścieżki powstały w okresie międzywojennym, a było ich 17 kilometrów, żadna jednak nie przetrwała do dzisiaj[1]. Po wojnie sprawę ścieżek niemal całkowicie pominięto, wobec czego pierwsze drogi dla rowerów z prawdziwego zdarzenia zaczęły się pojawiać dopiero w latach 90. XX wieku. Dzisiaj najbogatsze w sieć tras rowerowych są noworozbudowujące się dzielnice i osiedla, a więc przede wszystkim Ursynów, ale także Tarchomin z Nowodworami, Gocław i Bródno.

Trasy rowerowe powstają głównie przy budowanych i remontowanych trasach – duże inwestycje w ostatnich latach to ścieżki wzdłuż Trasy Siekierkowskiej, Trasy Armii Krajowej, Górczewskiej i Wale Miedzeszyńskim. Ścieżki są także planowane wzdłuż każdej kolejnej dużej inwestycji drogowej w mieście.

Najpopularniejszym szlakiem rowerowym Warszawy jest Szlak Wisły, prowadzący z Młocin przez Stare Miasto i Łazienki do Powsina.

Szlaki oraz dłuższe trasy

Szlak Wisły

Zobacz więcej w artykule: Szlak Wisły.

Szlak Wisły to najdłuższy warszawski szlak rowerowy, liczący łącznie około 37 kilometrów, biegnie z Młocin (okolice skrzyżowania Marymonckiej, Prozy i Wybrzeża Gdyńskiego) wzdłuż Wisły i skarpy wiślanej przez Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Mokotów i Wilanów. Kończy się w Parku Kultury w Powsinie.

W 2011 roku ma powstać wariantowa trasa Szlaku Wisły, która w północnej części miasta pobiegnie śladem pierwotnego szlaku, natomiast na Solcu pobiegnie wzdłuż Czerniakowskiej, dalej oszkloną kładką nad osadnikiem wodociągowym i Wałem Zawadowskim. Inwestycja ma kosztować 18 mln złotych.[2]

Szlak Bitew Warszawskich

Szlak Bitew Warszawskich jest szlakiem rowerowym liczącym razem około 33 kilometry, który przebiega w pobliżu miejsc, gdzie kiedyś odbywały się ważne bitwy o Warszawę, m.in. koło pola Bitwy o Olszynkę Grochowską czy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Trasa zaczyna się na Agrykoli, po czym biegnie:

Szlak Słoneczny

Szlak Słoneczny oznaczony jest kolorem żółtym, ma długość około 8,5 kilometra i biegnie wzdłuż prawego brzegu Wisły. Trasa zaczyna się na Różopolu przy węźle Trasy Armii Krajowej z Modlińską, jej biegnie przedstawia się następująco:

Szlak Obwodowy

Marymoncka (zielony szlak rowerowy)

Fragment szlaku, ul. Marymoncka

Szlak Obwodowy jest szlakiem zielonym, ma łączną długość około 22 kilometrów i łączy Las Bielański z Łazienkami pomijając Śródmieście. Jego trasa biegnie następująco:

Szlak Żerań-Nieporęt

Szlak Żerań-Nieporęt jest oznaczony kolorem czerwonym, ma długość około 16 km i łączy Pragę Północ wzdłuż Kanału Żerańskiego z Nieporętem. Jego trasa prezentuje się tak:

Podskarpowa Ścieżka Rowerowa

Podskarpowa Ścieżka Rowerowa jest alternatywą dla Szlaku Wisły na terenie Śródmieścia, zaczyna się w pobliżu Mostu Gdańskiego, a kończy na terenie parku im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego. Dokładna trasa biegnie następująco:

Trasa Praga Południe-Ursynów

Ta trasa nie jest oznaczona jak szlak, lecz stanowi najlepsze rowerowe połączenie Pragi Południe (konkretnie Saskiej Kępy i Gocławia) z Ursynowem. Całość trasy zaczyna się w pobliżu Parku Skaryszewskiego przy al. Waszyngtona, a kończy przy STP na Kabatach.

Trasa Śródmieście-Ursynów

Najwygodniejsza trasa rowerowa ze Śródmieścia na Ursynów pokrywa się w dużej części ze Szlakiem Wisły. Przyjmując za start plac na Rozdrożu trasa wygląda następująco:

Ścieżki w dzielnicach

Bemowo

Gorczewska-sciezka

Ścieżka wzdłuż Górczewskiej

Na Bemowie istnieje około 13 kilometrów ścieżek oraz tras rowerowych – większość z nich znajduje się w rejonie Nowego Bemowa oraz Bemowa-Lotniska. Po dzielnicy można poruszać się ścieżkami wzdłuż następujących ulic:

Zobacz też:

Białołęka

Modlinska-sciezka

Ścieżka wzdłuż Modlińskiej, na wysokości Bukowa

Na Białołęce istnieje około 30 kilometrów tras dla rowerów – przez dzielnicę przechodzi 9,4-kilometrowy fragment Szlaku Żerań-Nieporęt wzdłuż Kanału Żerańskiego, dobrze rozwinięta jest także sieć połączeń Tarchomina oraz Nowodworów. Ścieżki rowerowe znajdują się wzdłuż następujących ulic:

W budowie znajduje się ścieżka rowerowa wzdłuż Trasy Mostu Północnego.

Zobacz też:

Bielany

Marymoncka (ścieżka rowerowa)

Ścieżka rowerowa wzdłuż Marymonckiej

Na Bielanach istnieje około 28 kilometrów tras oraz ścieżek rowerowych. Tworzą one razem logiczną oraz spójną sieć, istnieją także plany i projekty jej rozbudowy. Najpopularniejszym odcinkiem jest nadwiślański odcinek Szlaku Wisły (4,1 km), który biegnie wzdłuż Wybrzeża Gdańskiego. Możliwa jest także jazda oznaczonym na niebiesko, 5,3-kilometrowym szlakiem w kierunku Lasu Młocińskiego, który odchodzi od Szlaku Wisły w rejonie UKSW. Ponadto ścieżki rowerowe biegną wzdłuż następujących ulic:

W budowie znajduje się ścieżka rowerowa wzdłuż Trasy Mostu Północnego.

Zobacz też:

Mokotów

Rolna (ścieżka rowerowa)

Ścieżka rowerowa na Rolnej

Na Mokotowie ścieżki rozłożone są nierównomiernie nie tworząc ogólnie spójnej sieci, brakuje dróg dla rowerów na Górnym Mokotowie, a sporo ich jest za to na Stegnach i Sadybie, gdzie przebiega m.in. fragment Szlaku Wisły. Po całej dzielnicy można jeździć 37 kilometrami (najwięcej w Warszawie) tras i ścieżek rowerowych, przebiegają one wzdłuż następujących ulic:

W budowie jest ścieżka wzdłuż ul. Cybernetyki oraz na przedłużeniu Rolnej, natomiast w planach jest budowa ścieżki ul. Powsińskiej, ul. Augustówka oraz wzdłuż ul. Bukowińskiej.

Ochota

Na Ochocie znajduje się niewiele ścieżek rowerowych, co prawda tworzą one dość logiczny system, jest ich jednak mało i są niedokończone. Razem jest ich około 8 kilometrów i znajdują się wzdłuż następujących ulic:

Zobacz:

Praga Południe

Osiedle Gocław

Ścieżka rowerowa wzdłuż Kanału Gocławskiego

Ścieżki rowerowe na Pradze Południe mieszczą się przede wszystkim w jej południowej części: wzdłuż Wisły, na Gocławiu i Saskiej Kępie. Łącznie jest ich około 18 kilometrów i mieszczą się wzdłuż następujących ulic:

Praga Północ

Na Pradze Północ znajduje się niespełna 10 kilometrów tras dla rowerów. Najdłuższa i najważniejsza z nich biegnie wzdłuż Wisły, a nieliczne znajdują się także na Nowej Pradze. Trasy dla rowerów na Pradze Północ mieszczą się wzdłuż następujących ulic:

W budowie jest ścieżka rowerowa wzdłuż alei "Solidarności" od Radzymińskiej do Sierakowskiego, w planach natomiast jest ścieżka wzdłuż Jagiellońskiej.

Zobacz:

Rembertów

Pod względem ścieżek rowerowych Rembertów prezentuje się najsłabiej, dopiero w 2010 roku otwarto pierwszą w dzielnicy ścieżkę wzdłuż nowo wybudowanego odcinka ulicy Strażackiej (1,1 km). Sytuację ratuje jednak czerwony szlak rowerowy Bitew Warszawskich. Jego bieg zaczyna się na wysokości stacji PKP Gocławek, po czym biegnie następującą trasą:

Dzielnica Wawer – ... – TorowaSzerokaTraczyPowroźniczaŻołnierskaRezerwat leśny KawęczynMarsaCyrulikówGawędziarzyRepublikańskaKadrowaPacholęcaSzyszakówCzwartakówKadrowa – ... – Zielonka

Śródmieście

Park Agrykola (zielona sciezka rowerowa) 2

Ścieżka rowerowa w kolorze zielonym w Parku Agrykola

Karmelicka (ścieżka rowerowa)

Ścieżka rowerowa wzdłuż Karmelickiej

Sieć ścieżek w Śródmieściu jest mało zintegrowana, a wielu miejscach poprowadzono z licznymi błędami - przykładem choćby ścieżka wzdłuż alei Jana Pawła II, gdzie trzeba przejeżdżać z jednej strony ulicy na drugą właściwie na każdym skrzyżowaniu. Dobrze sieć wygląda na Muranowie oraz w wzdłuż Wisły, w pozostałej części dzielnicy tras dla rowerów brakuje. Razem w Śródmieściu jest nieco ponad 22 kilometry ścieżek umieszczonych wzdłuż następujących ulic

Ponadto w planach znajdują się następujące ścieżki:

Targówek

Kondratowicza (sciezka rowerowa)

Ścieżka rowerowa wzdłuż Kondratowicza

Strażacka (ścieżka rowerowa)

Ścieżka rowerowa wzdłuż Strażackiej

Na Targówku ścieżki rowerowe rozłożone są nierównomiernie: dużo jest ich na Bródnie i Targówku Przemysłowym, a na właściwym Targówku nie ma ich prawie wcale. Razem w dzielnicy znajduje się ponad 15 kilometrów ścieżek, które przebiegają wzdłuż następujących ulic:

W budowie znajduje się także ścieżka rowerowa:

Ursus

W Ursusie znajduje się niewiele ścieżek rowerowych i, nie biorąc po uwagę Rembertowa, jest ich tam najmniej. Łącznie istnieją około 4 kilometry ścieżek, które znajdują się: wzdłuż następujących ulic:

  • Czerwona Droga (0,4 km) między ul. Orłów Piastowskich a ul. Gierdziejewskiego,
  • Gierdziejewskiego (0,2 km) między ul. Czerwona Droga a ul. Warszawską,
  • Orląt Lwowskich (1,9 km) między ul. Warszawską a ul. Wojciechowskiego,
  • Keniga (0,2 km) między ul. Orląt Lwowskich a ul. Zagłoby,
  • Przy Forcie (0,2 km) między ul. Dzieci Warszawy do ul. Apartamentową,
  • Sławka (0,5 km) między ul. Bohaterów Warszawy do ul. Dzieci Warszawy,
  • Warszawska (0,2 km) między ul. Rakuszanki a ul. Gierdziejewskiego,
  • Zagłoby (0,5 km) między ul. Keniga a ul. Orląt Lwowskich.

Ursynów

Aleja Rodowicza (ścieżka rowerowa)

Ścieżka rowerowa wzdłuż al. Rodowicza

Wilczy Dół (ścieżka rowerowa)

Ścieżka rowerowa wzdłuż terenu stacji techniczno-postojowej Kabaty

Ursynów szczyci się jedną z najlepszych sieci ścieżek rowerowych w Warszawie, ale to dlatego, iż jest jedną z najmłodszych dzielnic miasta. Poza tym ścieżki znajdują się tylko w rejonie blokowisk, a na tzw. Zielonym Ursynowie nie ma ich wcale. Łącznie na Ursynowie znajduje się około 30 kilometrów ścieżek rowerowych, które przebiegają wzdłuż następujących ulic:

Projektowana jest ścieżka wzdłuż ulicy Nowoursynowskiej na odcinku od Doliny Służewieckiej do Chłapowskiego oraz ścieżka rowerowa wzdłuż al. Komisji Edukacji Narodowej od Surowieckiego do Potoku Służewieckiego.

Wawer

Mozaikowa (sciezka rowerowa)

Ścieżka rowerowa wzdłuż Mozaikowej

W Wawrze, podobnie jak w innych dzielnicach wschodniej Warszawy, ukrytych pośród lasów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, nad typowymi ścieżkami rowerowymi dominują leśne szlaki rowerowe. Samych ścieżek jest około 20 kilometrów, a biegną one wzdłuż następujących ulic:

Oprócz tego przez Wawer przebiega długi, około 20-kilometrowy szlak, oznaczony kolorem niebieskim. Rozpoczyna się na Bronisława Czecha w pobliżu skrzyżowania z Wierzchowskiego, po czym biegnie na wschód, dalej w kierunku Wiśniowej Góry, potem przez Zbójną Górę, koło Jeziora Torfy i Białego Ługu przez Aleksandrów do Falenicy, skrzyżowania Patriotów z Frenkla.

Wesoła

Ścieżki rowerowe w Wesołej mieszczą się głównie na osiedlu Stara Miłosna, w południowej części dzielnicy. Razem jest ich około 5 kilometrów, a przebiegają one wzdłuż następujących ulic:

W budowie jest ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Borkowskiej od Granicznej do al. Dzieci Polskich.

Wilanów

Przyczolkowa (sciezka rowerowa)

Ścieżka rowerowa wzdłuż Przyczółkowej

Przez Wilanów biegnie jedna, główna trasa rowerowa będąca fragmentem Szlaku Wisły. Dopiero ostatnio powstają nowe ścieżki wzdłuż ulic w nowo budującym się Miasteczku Wilanów na Polach Wilanowskich. Aktualnie istnieje niemal 13 kilometrów ścieżek, które biegną wzdłuż następujących ulic:

W planach znajduje się ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Wiertniczej.

Włochy

We Włochach znajduje się bardzo niewiele ścieżek rowerowych. Jest ich teraz tylko 7 kilometrów, jednak wraz z przebudową Alei Jerozolimskich ten stan będzie się poprawiał. W tej chwili można jeździć ścieżkami wzdłuż następujących ulic:

W budowie jest ścieżka rowerowa wzdłuż 17 Stycznia aż do ul. Cybernetyki.

Wola

Jana Pawła II (ścieżka rowerowa)

Ścieżka rowerowa wzdłuż alei Jana Pawła II

Na Woli znajduje się około 15 kilometrów ścieżek rowerowych. Znajdują się one głównie wzdłuż następujących ciągów drogowych oraz w parkach:

W budowie jest ścieżka rowerowa na ul. Kasprzaka między Krzyżanowskiego a Karolkową, natomiast w fazie projektowania znajduje się ścieżka wzdłuż ulicy Anielewicza od Okopowej do alei Jana Pawła II oraz ścieżka wzdłuż al. Jana Pawła II od al. "Solidarności" do Prostej.

Żoliborz

Krechowiecka

Ścieżka na ul. Krechowieckiej

Na Żoliborzu znajduje się względnie sporo ścieżek rowerowych, sieć jest dosyć spójna, choć w wielu brakuje połączeń istniejących ścieżek między sobą. Łącznie jest ich niespełna 11 kilometrów, a znajdują się one wzdłuż następujących ulic:

W fazie projektowania znajduje się kontrapas wzdłuż alei Wojska Polskiego.

Długość i gęstość ścieżek

Pod względem długości najwięcej, bo około 37 kilometrów ścieżek, znajduje się na Mokotowie. Nie odzwierciedla to jednak faktycznego stanu ścieżek w dzielnicy, gdyż Mokotów jest bardzo dużą dzielnicą, a ścieżka będąca fragmentem Szlaku Wisły biegnie przez długi czas po dwu stronach jednej ulicy.

Lp. Dzielnica Długość sieci Powierzchnia Gęstość ścieżek
1. Mokotów 37,3 km 35,4 km² 1 053 m ścieżki/km² [3]
2. Białołęka 30,2 km 74 km² 408 m ścieżki/km² [13]
3. Ursynów 30,1 km 44,6 km² 675 m ścieżki/km² [9]
4. Bielany 28,4 km 32,3 km² 879 m ścieżki/km² [4]
5. Śródmieście 22,1 km 15,57 km² 1 419 m ścieżki/km² [1]
6. Wawer 19,7 km 79,7 km² 247 m ścieżki/km² [16]
7. Praga Południe 17,9 km 22,4 km² 799 m ścieżki/km² [8]
8. Wola 15,5 km 19,26 km² 805 m ścieżki/km² [7]
9. Targówek 15,3 km 24,37 km² 628 m ścieżki/km² [10]
10. Bemowo 13,0 km 24,95 km² 521 m ścieżki/km² [11]
11. Wilanów 12,6 km 36,73 km² 343 m ścieżki/km² [14]
12. Żoliborz 10,9 km 8,3 km² 1 313 m ścieżki/km² [2]
13. Praga Północ 9,7 km 11,4 km² 851 m ścieżki/km² [6]
14. Ochota 8,3 km 9,7 km² 856 m ścieżki/km² [5]
15. Włochy 7,3 km 28,63 km² 255 m ścieżki/km² [15]
16. Wesoła 5,0 km 22,6 km² 221 m ścieżki/km² [17]
17. Ursus 4,1 km 9,35 km² 439 m ścieżki/km² [12]
18. Rembertów 1,1 km 19,3 km² 57 m ścieżki/km² [18]

Przypisy

  1. Raport o stratach wojennych, pod red. Wojciecha Fałkowskiego, Warszawa, 2004
  2. Rowerem nad rzeką, zw.com.pl, 15.02.2011

Zobacz też